Ślub humanistyczny - nowa moda ślubna?

06 wrzesień 2018
Justyna Gul

Dziesięć lat temu po raz pierwszy odbył się w Polsce ślub humanistyczny. Od tej chwili stał się coraz częściej praktykowaną przez Pary Młode alternatywą dla ślubu kościelnego.

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju ślubu jest spersonalizowanie ceremonii, czyli dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb, a nawet pomysłów narzeczonych. Zyskują oni bowiem wpływ na kształt uroczystości, miejsce jej zawarcia, a nawet… na tekst składanej przysięgi.

Pierwszy ślub humanistyczny

Pierwszym małżeństwem humanistycznym są Monika Szmidt oraz Miłosz Kuligowski, psychologowie z Gdańska. Wstąpili oni w związek małżeński 9 grudnia 2007 roku, w sali odczytowej dawnego gmachu byłego Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, zaś obrzędowi nie towarzyszył ani ksiądz, ani urzędnik stanu cywilnego. Ślubu udzielili celebranci stowarzyszeń humanistycznych: z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów – Krzysztof Tanewski oraz Jane Bechtel z ramienia Szkockiego Towarzystwa Humanistycznego. To nie przypadek, że uroczystość poprowadzili mężczyzna i kobieta – chodziło bowiem o oddanie szacunku równości płci i wskazanie jej wagi w życiu społecznym, w tym w związku. Organizatorem uroczystości było Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, organizacja promująca kult rozumu, życia twórczego i etycznego.

Państwo Młodzi wybrali do odczytania przez ich przyjaciół fragmenty prozy, które najlepiej oddają ich podejście do życia: Panna Młoda wybrała „Kocią kołyskę” Kurta Vonneguta, natomiast Pan Młody fragmenty „Mszy wędrującego” Edwarda Stachury. Wkładając sobie na palec tradycyjne obrączki, Para Młoda wypowiedziała słowa przysięgi ułożonej przez siebie. Uroczystość zakończyło wręczenie młodym quelcha – tradycyjnej celtyckiej maleńkiej miseczki. Aby jednak ślub był ważny, Młoda Para musiała powtórzyć przysięgę w Urzędzie Stanu Cywilnego.  

Czym jest ślub humanistyczny?

Śluby humanistyczne stają się coraz modniejsze na świecie. Uznawane są – pod warunkiem, że przeprowadza je zarejestrowany w urzędzie stanu cywilnego celebrant z Towarzystwa Humanistycznego – w Norwegii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, w części Stanów Zjednoczonych oraz w Szkocji. Śluby te są za granicą szczególnie popularne wśród homoseksualistów, jednak wówczas nie są uznawane jako wiążące wobec prawa.

Ceremonia humanistyczna jest czymś więcej niż tylko zwykłą formalnością i stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób marzących o osobistej, ale świeckiej uroczystości.  Każdy z takich ślubów jest inny, bowiem uzależniony jest o indywidualnych preferencji i fantazji Młodej Pary. Młodzi samodzielnie Pisza słowa przysięgi, wybierają czas i muzykę, która będzie towarzyszyć uroczystości, a także jej miejsce. Poza granicami kraju najpopularniejszą porą na taką ceremonię jest północ, a wówczas para składa sobie przysięgę w świetle księżyca. Niezależnie jednak od tego, gdzie i kiedy odbywa się ślub humanistyczny, takie atrybuty jak wymiana obrączek i podpisywanie dokumentów, pozostają niezmienne. Aby jednak tego typu małżeństwo było uznane za zawarte w obliczu prawa, niezbędna jest wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego i złożenie przysięgi małżeńskiej również przed Kierownikiem USC.

Podoba wam się taka idea? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

21 listopad 2018
10 listopad 2022

Komentarze