Jak upamiętnić zmarłych 1 listopada?

31 październik 2019
Dagmara Sobczak

Wszystkich Świętych to nie jest święto, o którym lubimy mówić, z radością je celebrujemy i cieszymy się na jego przyjście. To jedno z tych świąt, o których zawsze pamiętamy, ale rzadko mówimy o tym głośno.

To nie jest chwytliwy temat w social mediach. To nie jest święto, podczas którego robi się milion pamiątkowych zdjęć, jak na przykład urodziny. A jednak żadne inne święto nie wzbudza w nas takiej nostalgii, nie pobudza do refleksji nad życiem i przemijalnością co 1 listopada. 

Dodatkowo przypomina nam o tych osobach, których na co dzień z nami nie ma, a jednak bardzo przyczynili się do tego, kim dzisiaj jesteśmy, czy byli kimś ważnym w naszym życiu. I dlatego to święto jest takie ważne i… piękne zarazem w swej przemijalności. 

Wszystkich Świętych – jak wspólnie upamiętnić bliskich zmarłych

Wszystkich Świętych to czas, który aż prosi się, by był spędzony w gronie rodzinnym. Wspólne umycie i przygotowanie pomnika najbliższych, wybranie kwiatów czy zniczy to tylko mały przyziemny element pokazujący, że pamiętamy. 

Dopiero spotkanie się w rodzinnym gronie, wspólne wybranie się na cmentarz, wspólna modlitwa i spacer między grobami bliskich, nadaję temu świętu pewien rodzaj magii. 

1 listopada nasi bliscy zmarli, na nowo wskrzeszani są w naszych sercach i w naszej pamięci. Pojawiają się między słowami, wspominamy ich czyny, zachowania, osobowość, słowa. Na nowo są wśród nas i żyją w naszych sercach. 

I to jest piękne. 

Co jeszcze oprócz wspólnego wybrania się na cmentarz i wspólnej modlitwy możemy zrobić, żeby uszanować to święto i przeżyć je w nostalgicznym nastroju?

Wszystkich Świętych – zmarli, o których pamiętamy

Wspólny posiłek, podczas którego wspominamy zmarłego

W tym roku święto wszystkich zmarłych przypada w piątek. Co oznacza, że cały długi weekend będziemy odwiedzać groby i wspominać bliskich, których z nami już nie ma. To dobry moment, by w sobotę albo niedzielę spotkać się na obiedzie z bliskimi i wspólnie powspominać zmarłych. 

Zmarli często mają ten dar, że łączą ze sobą ludzi, którzy po nich pozostali. To piękna rzecz w obliczu tragedii, więc warto tego nie stracić i cały czas utrzymywać kontakt z rodziną. 

Oglądanie zdjęć czy nagrań ze zmarłym

Czas wszystkich świętych to dobry moment, żeby wrócić myślami do osób, których już z nami nie ma. Wspomnienia ożywają na nowo, kiedy możemy obejrzeć zdjęcia czy nagrania z osobami, które odeszły z tego świata i ożywić swoje wspomnienia. Przypomnieć sobie uśmiech, miny, ruchy, czy głos. 

Takie żywe wspominanie nie zawsze jest łatwe, ale nie raz pomaga oczyścić się wewnętrznie. 

Wysłuchanie historii o zmarłych w rodzinie, których nie znaliśmy

Wszystkich Świętych to też dobry moment, by poznać lepiej historię swojego rodu i posłuchać jak babcia czy dziadek opowiadają o swoich rodzicach czy dziadkach.

Dowiedzieć się, jakimi byli ludźmi. Czym się interesowali. Za co byli cenieni, ale także, jakie mieli wady. Poznać historię rodziny i zastanowić się nad tym, czy dzisiaj w jakiś sposób historia się powtarza.

 

Święto Zmałych już jutro. Jak planujecie spędzić początek listopada? 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

01 lipiec 2018
15 kwiecień 2019

Komentarze