Jak zapewnić sobie pomyślność na nadchodzący rok?

24 grudzień 2017
Dominika Zięba

Wigilia to najbardziej wyjątkowy i magiczny dzień w roku. To czas pełen radości, zgody i rodzinnego ciepła. Zapach choinki, aromatyczne pierniki, ozdoby połyskujące w ciepłym blasku świec – to tworzy niepowtarzalny klimat, na który każdy czeka z utęsknieniem. Z niecierpliwością wypatrujemy pierwszej gwiazdki, by zasiąść przy wigilijnym stole i rozpocząć świętowanie. Bożonarodzeniowe zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie towarzyszą nam od najmłodszych lat – dwanaście potraw, sianko pod obrusem, nakrycie dla niespodziewanego gościa... Dbamy o to, aby wszystko przebiegało zgodnie z tradycją. Dawniej jednak świąteczny czas miał również magiczne znaczenie – Boże Narodzenie traktowano jako okres, w którym dobro przeciwstawiało się ciemności i dokładano wszelkich starań, aby nieco dopomóc opatrzności i zapewnić sobie pomyślną przyszłość.

Wierzono, że nasze zachowanie w Wigilię określa to, czego możemy się spodziewać w nadchodzącym roku. Podchodzono więc z uwagą do wszystkiego, co wtedy mówiono i robiono trwając w przekonaniu, że może to oznaczać dobrą lub złą wróżbę. Magiczne przygotowania do świąt rozpoczynały się odpowiednio wcześniej.

Sprawy niedokończone

Przed Wigilią należy koniecznie uregulować wszystkie długi, aby w nadchodzącym roku nie mieć problemów finansowych. Aby z czystym sumieniem rozpocząć świętowanie powinno się wyjaśnić i zakończyć wszelkie konflikty i spory, aby wzajemne pretensje i dawne żale nie zakłócały wyjątkowej atmosfery. Mówi się, że jaka Wigilia taki cały rok, dlatego tak ważne jest, aby być dla siebie serdecznym i pomocnym.


Kwestie finansowe

Umycie się w wigilijny poranek w misce z zimną wodą z dodatkiem złotych lub srebrnych monet ma zapewnić bogactwo i zdrowie, podobnie jak trochę pieniędzy ukrytych w kieszeni podczas świątecznej kolacji. Ważne, aby w Wigilię niczego nie pożyczać, gdyż wróży to straty przez cały rok. Nie należy brać udziału w hazardzie, wyścigach i innych grach na pieniądze, a także wydawać pieniędzy – grozi to utratą majątku. Magiczną moc mają łuski karpia, które trzymane przez cały rok w portfelu gwarantują stałe dopływy gotówki. 


Magiczna moc choinki

Ubieranie choinki służy przyciąganiu dobrobytu i pomyślności, a poszczególne ozdoby i smakołyki, które zawieszamy na świątecznym drzewku mają swoje magiczne znaczenie. Bombki i światełka chronią dom od uroku, bronią dostępu złym mocom i odwracają ludzką nieżyczliwość od domowników. Łańcuchy choinkowe, którymi również zaleca się oplatać stół, wzmacniają więzi rodzinne oraz strzegą przed głodem i kłopotami. Jabłka to symbol zdrowia i urody, a dodatkowo stanowią pożywienie dla dusz, które w Wigilię odwiedzą nasze domy. Gwiazda umieszczona na czubku choinki pomaga w powrocie do rodzinnego gniazda krewnym mieszkającym w dalekich stronach. Aniołki to opiekunowie domu i roznosiciele radosnych nowin. Nie zapominajmy również o zawieszeniu na choince miodowych pierników, cukierków i orzechów zawiniętych w złotko, które mają zapewnić dostatek w nadchodzącym roku.


Jemioła

To jedyna ozdoba, której nie należy zawieszać przed Bożym Narodzeniem, gdyż to przynosi pecha. Jemioła służy do tego, aby się pod nią całować :) Po świętach przechowujemy ją przez dwanaście miesięcy i palimy przed kolejnym Bożym Narodzeniem. Złamanie tego rytuału oznacza, że pary, które całowały się pod jemiołą pokłócą się w ciągu nadchodzącego roku.

Wieczerza wigilijna

Jeżeli w Wigilię próg naszego domu jako pierwsza przekroczy kobieta, to jest to zdecydowanie zła wróżba. Przybycie mężczyzny zwiastuje szczęście, które będzie towarzyszyć domownikom przez cały rok. Przed rozpoczęciem kolacji należy starannie policzyć uczestników – liczba nieparzysta zwiastuje chorobę, a nawet śmierć. Na świątecznym stole stawiamy dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa – dawniej robiono tak z myślą o zmarłych członkach rodziny lub pokutujących duszach. Pamiętajcie, że nie powinno się odchodzić od stołu podczas wigilijnego posiłku, ponieważ wróży to nieszczęście osobie naruszającej spokój kolacji, a nawet niedoczekanie kolejnych świąt. Należy skosztować każdej z dwunastu potraw, aby w nadchodzącym roku nie zaznać głodu. Nie wylizujcie jednak talerzy, bo zjedzenie każdego dania do końca może grozić spotkaniem na swojej drodze chciwych i łapczywych ludzi.



Miłosne czary

Długą tradycję mają również wigilijne wróżby miłosne. Pod talerze rozstawione do kolacji wigilijnej należy włożyć węgiel (symbolizujący śmierć), sól (płacz), pierścionek (zaręczyny) i chleb (dostatek), a następnie losować, aby poznać swoją przyszłość. Zjedzenie jabłka i policzenie pestek dawało odpowiedź na pytanie, czy w nowym roku spotkamy miłość swojego życia – liczba parzysta to gwarancja szybkiego zamążpójścia. Wróżono również z siana wyciąganego spod obrusu – zielone źdźbła zwiastowały ślub w przyszłym roku, zwiędłe – długie oczekiwanie na partnera, a suche – samotność. Po kolacji wigilijnej wszystkie panny powinny wyjść przed dom i nasłuchiwać szczekania psa – z tej strony nadejdzie miłość. Należy uważnie obserwować pogodę – pochmurne niebo wróży ślub osobom starszym i bogatszym, a pogodne – młodszym i biedniejszym.

 

Wigilijne przesądy to znaczący element naszej tradycji. Mam nadzieję, że nadchodzące święta będą szczęśliwe, pogodne i dostatnie – niezależnie od wróżb i magicznych zabiegów :)

Wierzycie w świąteczne przesądy? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach :)

Średnia

3.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

31 październik 2018

Komentarze