W jaki sposób można wziąć w Polsce i na świecie ślub z ukochaną osobą poza kościołem?

20 listopad 2019
Ola Szymańska

Choć Polacy deklarują się jako chrześcijanie, to z roku na rok coraz więcej par decyduje się na ceremonię ślubną poza kościołem. Czy jest to w ogóle możliwe? W jaki sposób można wziąć w Polsce i na świecie ślub z ukochaną osobą?

Nie zawsze ksiądz jest niezbędny, by udzielić młodej parze ślubu. Jest wiele innych możliwości, a niektóre z nich są niezwykle ciekawe i być może ktoś z Was z chęcią z nich skorzysta.

Sprawdź, w jaki sposób możesz zawrzeć związek małżeński poza dachem kościoła katolickiego.

Na mocy nadanej mi przez urząd...

Pierwszą myślą, która przychodzi mi do głowy to świeckie śluby, udzielane przez urzędników państwowych. Najczęściej jest to osoba, która na co dzień pracuje w wydziale spraw cywilnych i to ona posiada „prawo” zawierania związków małżeńskich.

Są jednak znane w Polsce przypadki, gdy osobą stojącą przed młodymi był prezydent miasta – m.in. Robert Biedroń. Żartobliwie nazywane „Słupskie Las Vegas” przyciągało pary z całego kraju! A niektóre z nich transmitowały wydarzenie do internetu.

Elvis wciąż żyje?

Skoro już wspomniałam o Las Vegas, nie sposób nie rozwinąć tego tematu. Miasto to, poza licznymi kasynami, słynie z udzielania ekspresowych ślubów. Z takiej możliwości skorzystał m.in. Nicolas Cage, Britney Spears czy (podobno) Natalia Siwiec.

Ceremonii udziela osoba – urzędnik lub „aktor”, który pozyskał w sieci uprawnienia do udzielania ślubu. Najczęściej jest to ktoś przebrany za Elvisa Presleya lub Cher. Warto dodać, że po wydarzeniu, dokumenty pary młodej są przekazywane do urzędów stanu cywilnego w celu pełnej legalizacji związku.

Bliski lub mniej bliższy świadek

Bywają sytuacje – najczęściej związane z zagrożeniem życia – że dwie osoby chcą jak najszybciej stać się pełnoprawnym małżeństwem. Prawo kanoniczne przewiduje takie wydarzenie i w oczach kościoła – związek jest pełnoprawny.

Trzeba jednak zachować pewne zasady. Przy składaniu sobie przysięgi, musi być obecnych dwóch świadków (dopuszczalni są świeccy). (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1116).

Kapitan na statku miłości

Ślub na pełnym morzu? Wierzę, że są pary, które marzą o takiej ceremonii. Naturalnie jest to do wykonania, ale pod wieloma szczególnymi wypadkami. Jeżeli kapitan statku jest jednocześnie duchownym lub urzędnikiem stanu cywilnego, nie będzie żadnego problemu. Schody zaczynają się, gdy jest tylko... kapitanem.

Prawo jest w takich sytuacjach bezwzględne – ślubu udzieli kapitan wyłącznie na wodach terytorium kraju, w którym każdy może go udzielić. W dodatku musi być spełniona jeszcze jedna przesłanka. Statek, na którym będziecie się znajdować, nie może być handlowym ani komercyjnym. W takich przypadkach obowiązuje bowiem prawo morskie, które zabrania udzielania ślubu kapitanom statków.  

Najbliżsi na mocy nadanej im przez internetowe źródła

Między innymi w Stanach Zjednoczonych popularnym jest uzyskiwanie uprawnień do udzielania ślubu na mocy nadanej przez różne kościoły i organizacje. Taki dokument można otrzymać nawet w kwadrans za pośrednictwem internetu.

Naturalnie i z takim ślubem związane są późniejsze obowiązki dostarczenia właściwej dokumentacji do urzędu stanu cywilnego, ale jest to warte. Przecież ślubu może udzielić osoba, która Was z sobą zapoznała, bądź najbliższy.

Jak widać, istnieje wiele możliwości zawarcia ślubu, którą z nich Ty wybierzesz? Niezależnie od tradycji i przekonań w rodzinie, zawsze kieruj się własnymi, organizując ślub swoich marzeń, nawet poza granicami Polski.

Średnia

1.4

Oceń mój artykuł

Zobacz także

14 listopad 2018
01 grudzień 2018

Komentarze