Przemówienie weselne – hit czy kit?

10 styczeń 2018
Dagmara Sobczak

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ślub i wesele wyglądały zupełnie inaczej. Uroczystość odbywała się w remizach strażackich, a do ślubu wiózł nas kuzyn, który miał najnowszy samochód w rodzinie. 

Dopiero od niedawna zaczęliśmy przywiązywać uwagę do wszystkiego, proponując co nowsze, lepsze, bardziej szalone rozwiązania. Puszczanie lampionów, fajerwerki, puszczanie filmów w trakcie wesela – nikt o tym wcześniej nie słyszał. Wiele z tych atrakcji wykorzystywanych podczas dzisiejszych wesel zaczerpniętych jest ze Stanów Zjednoczonych i nie ma co się temu dziwić. Podobnie jest z przemówieniem weselnym, które najczęściej widujemy w filmach. Jednak powoli, powoli wkraczają one na polskie wesela.

Czy to tylko ciekawy dodatek, fanaberia młodych, czy może coś więcej? Jaki sens mają przemówienia?

Wyraź swoje uczucia za pomocą przemówienia

Przemówienie może wygłosić Pan Młody, Panna Młoda, świadkowie, rodzice czy jakikolwiek gość weselny, który ma coś do powiedzenia i chciałby zabrać głos. Dobrze jednak wcześniej zawiadomić Państwa Młodych o swoim zamiarze, aby zorganizowali kilka minut podczas uroczystości na przemówienie.

Na filmach oglądamy przemowy wzruszające, ale i takie przepełnione humorem czy nawet jadem. Mam nadzieję, że zgadzicie się się, iż te ostatnie nie pasują do ceremonii, której jesteśmy gośćmi i zawsze warto 3 razy przemyśleć to, co chcemy powiedzieć. Nawet jeżeli nie lubimy jednego z Państwa Młodych...

Przemowy bywają niezwykle wzruszające i jeżeli wyrażają uczucie do drugiej osoby albo przekazują gościom anegdoty o Młodej Parze, wspomnienia, czy nawet są to podziękowania dla gości i rodziców, jak dla mnie są cudownym dodatkowym elementem wesela. Wzbudzają w gościach pozytywny, nostalgiczny nastrój, przybliżając do siebie całą rodzinę.

Jak przygotować się do przemówienia?

Przemówienie powinno być napisane ma spokojnie przed uroczystością. Powinno trwać od 3 do 5 minut, aby niepotrzebnie nie przedłużać i nie zanudzać zebranych gości. 

Dobrze, jeżeli zawiera w sobie element podziękowania, wspomnienia, anegdoty, przytoczenia jakiejś sytuacji czy jest wyrazem uczuć. Można posłużyć się jakimś cytatem, a jeżeli przemówienie wygłasza któreś z rodziców: także radą dla Państwa Młodych. 

Przemówienie zazwyczaj kończy się wzniesieniem toastu i wypiciem alkoholu. 

Najważniejsze, aby płynęło prosto z serca i było szczere. Wtedy na pewno będzie cudownym dopełnieniem uroczystości i stanie się często wspominanym elementem wesela.

 

Jakie Wy macie zdanie o przemówieniach weselnych? Byliście kiedyś na weselu, gdzie takie przemówienie miało miejsce?

Średnia

3.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

09 sierpień 2020
16 wrzesień 2019

Komentarze