Stół prezydialny – to on stanowi centralne miejsce podczas wesela, a za nim Wy – Para Młoda najważniejsze osoby tej uroczystości. Stół prezydialny jest niewątpliwie najwyższy rangą wśród innych stołów i powinien wyróżniać się spośród innych.

25 maj 2023
Martyna Dziedzic-Kamińska

Stół prezydialny jako punkt obowiązkowy

Czy wesele mogłoby się odbyć bez Pary Młodej? Nie! Tak samo jest ze stołem Państwa Młodych – jest to punkt obowiązkowy, którym należy się zająć podczas przygotowań weselnych. To miejsce powinno być odpowiednio zaaranżowane, tak by wyróżniało się spośród innych. Ma przyciągać wzrok wszystkich uczestników uroczystości, podkreślać jak ważne osoby przy nim zasiadają. Z reguły jest zdobiony kwiatami zarówno na, jak i przed, świecznikami, za stołem często znajduje się ścianka. Stół prezydialny to miejsce spożywania posiłków, ale i miejsce spotkań. To przy nim odwiedzają Was bliscy by spędzić choć chwilę na wymianie refleksji.  Przy stole prezydialnym Wy – Państwo Młodzi możecie zaczerpnąć oddechu, zebrać siły na kolejne godziny zabawy weselnej i pobyć chwilę ze sobą.  

 Stoły ślubne

Kształt stołów

Jak wiadom, stoły na salach weselnych bywają różne. Mogą być okrągłe, podłużne, mogą być to ławy, to kwestia miejsca, w którym odbywa się Wasza zabawa. Z reguły sale weselne dysponują różnymi opcjami i to Wy decydujecie jakie stoły chcecie mieć ustawione podczas wesela. Czy stoły okrągłe czy w innym kształcie przy każdych musicie rozmieścić swoich gości. Kompozycja stołów może być zamknięta lub rozrzucona. W przypadku tej pierwszej mamy jeden stół, wokół którego gromadzą się goście, a Para Młoda znajduje się w centralnym wyróżnionym miejscu, kompozycja rozrzucona to stół Państwa Młodych ustawiony w najbardziej reprezentacyjnym miejscu na sali i kilka stołów, przy których siedzą goście ustawionych wokół prezydialnego (nigdy nie za nim!). Stoły powinny być rozstawione tak, by każdy z gości miał możliwość kontaktu wzrokowego z Młodą Parą.

 

Siedzenie ma znaczenie!

Skoro stół prezydialny to najważniejsze miejsce to kto ma przy nim siedzieć? Oczywiście Państwo Młodzi –  przyjęło się, że po prawej stronie siada kobieta, zaś po lewej mężczyzna,  dalej decydujecie sami. Nie istnieją jakieś konkretne schematy i nic nie jest tu obowiązkowe. O osobach towarzyszących przy stole macie prawo zdecydować sami jako gospodarze uroczystości. Najczęściej Para Młoda decyduje się na obecność świadków i osób im towarzyszącym oraz rodziców z oby dwóch stron. To klasyczny wybór jednak jak już wspomniano nieobowiązkowy. Możecie siedzieć we dwoje i odejść od tradycyjnych usadzeń, możecie wybrać dowolne osoby – babcie, dziadków, przyjaciół. Zdarza się, że Państwo Młodzi decydują się na układ: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie. Kierujcie się tym, co podpowiada Wam intuicja i serce. W poszczególnych regionach zdarza się, że panują konkretne schematy. Na przykład w Małopolsce obok Państwa Młodych zasiadają z reguły ich rodzice. To jakby ich uhonorowanie, podkreślenie jak są ważni dla bohaterów wieczora. Przy rodzicach zazwyczaj Para Młoda czuje się też po prostu komfortowo i miło, tak samo jak przy świadkach. To oni towarzyszyli Wam podczas przygotowań do ślubu i wesela więc znają jego każdy aspekt. Będziecie mogli liczyć na ich pomoc w razie potrzeby i wsparcie w każdej sytuacji. Jedna główna zasada? Warto zwrócić uwagę, że zazwyczaj panuje zasada przeplatania podczas rozsadzania gości przy stołach – to jest kobieta-mężczyzna-kobieta…

 Tańcząca para młoda

Rodzinne relacje

Wesela to okazja by spotkać się z dawno niewidzianymi krewnymi i przyjaciółmi, z którymi zwykle na co dzień kontakt jest ograniczony. Planując kto gdzie usiądzie podczas Waszego wesela weźcie pod uwagę rodzinne relacje. Postarajcie się dobrać tak osoby siedzące obok siebie i w pobliżu by lubiły się i mogły ze sobą swobodnie rozmawiać. Zadbajcie o komfort swoich gości i przydzielcie im miejsca, które przypadną im do gustu!

 

Stół prezydialny jak już podkreślaliśmy to bardzo ważne miejsce podczas każdego wesela. Pamiętajcie jednak, że to Wasza zabawa i to Wy decydujecie kto przy nim usiądzie, a tym samym kto będzie najbliżej Was (i czy w ogóle) podczas najważniejszej zabawy w Waszym życiu! ;)

 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

20 czerwiec 2019

Komentarze