Konstruktywna kłótnia

24 sierpień 2018
Joanna Brodzicka

Wychodzę z założenia, że nie ma winy tylko po jednej stronie – ona zawsze leży gdzieś pośrodku. Tylko jak kłócić się z głową, aby głośniejsza wymiana zdań miała jakikolwiek sens?

Każdy się kłóci, uwierzcie mi na słowo. Nowożeńcy, osoby, które właśnie razem zamieszkały czy nawet małżeństwa z długim stażem. Ostrzejsza wymiana zdań czasem jest nawet potrzebna. Najgorsze jest duszenie emocji wewnątrz siebie, doprowadza to do wielu niejasnych sytuacji, a nawet odbija się na zdrowiu. Szkopuł w tym, jak kłócić się z sensem...

Według psychologów, konstruktywna kłótnia to szczera wymiana zdań między dwoma osobami o odmiennych poglądach, na daną rzecz lub sytuację, która wyklucza krzyk i przemoc. Brzmi wspaniale i wzniośle. Tylko ja się pytam – gdzie w takiej wymianie poglądów schować emocje?! Bo one są w nas, są częścią naszego życia i tak naprawdę trudno jest obyć się bez nich. Emocje to złość, lęk, ale też przyjaźń i miłość.

Jako pierwsze uczucie wymieniłam złość i na nim chciałabym się skupić. Złość to pewien rodzaj naszego manifestu, że coś nam się nie podoba i z czymś nie potrafimy się zgodzić. Możemy próbować ją złagodzić, rezygnując z podniesionego głosu i gestykulacji. Są sytuacje, które wymagają uspokojenia się i przeczekania, nie zawsze nam się to jednak udaje. Wszystko jest uzależnione od naszego temperamentu. Im bardziej południowy, tym możemy mieć większy problem z uspokojeniem.

Pamiętajmy jednak, że wybuch złości i atakowanie partnera/ki na dłuższą metę nic nam nie da. Wykrzyczymy w twarz swoje żale, jednak nie możemy być przekonani, że zostaną one zrozumiane. Zbyt duża liczba wypowiedzianych słów, zwłaszcza w szybkim tempie, może spowodować błędną interpretację naszego zachowania. Podsumowując, jeśli zależy nam na wyjaśnieniu problemu, róbmy to na spokojnie i w rzeczowy, konkretny sposób przedstawiajmy swoje racje.

Konstruktywna kłótnia, a tym samym rozmowa, to wymiana zdań, najlepiej w momencie, kiedy emocje opadną i nami nie rządzą. Ważne, aby wypowiedziały się obydwie strony, pokazały swoje obiekcje i racje. Pogląd na daną rzecz może być naprawdę zupełnie inny, zwłaszcza w związkach, gdy daną sprawę omawiają płcie przeciwne. Czasem jedna rozmowa nie wystarczy, warto więc po pewnym czasie do niej powrócić i przedyskutować ponownie.

Najważniejsze aspekty konstruktywnej kłótni

  • Wyrażaj jasno swoje myśli.
  • Nie zatajaj prawdy.
  • Nie obrażaj partnera/ki.
  • Nigdy nie mów słów typu: „absolutnie nie masz racji".
  • Wysłuchaj uważnie, co ma Ci do powiedzenia druga strona.
  • Postaraj się nie podnosić głosu i nie przesadzaj z nadmierną gestykulacją.
  • Ściśle trzymaj się omawianego tematu, nie wybiegaj za bardzo w różne strony.
  • Nigdy nie stosuj gróźb.
  • Bądź nastawiona/y na ustępstwa.
  • Ważne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam – naprawdę skutkują.

Pamiętajcie, że się kochacie, nawet jeśli macie całkowicie odmienne zdania na niektóre sprawy. To, że jesteście inni, sprawia, że tym samym stajecie się dla siebie bardziej interesujący.

Od teraz zaczynamy – mniej gniewu, fochów i obrażania, a więcej konstruktywnej kłótni, ok? :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

16 grudzień 2019
05 marzec 2018

Komentarze