Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę po ślubie?

16 maj 2020
Magdalena Gitler

Z diamentem, szmaragdem a może z gładką perłą albo błyszczącymi cyrkoniami? Jaki był Twój wymarzony pierścionek zaręczynowy?

Mam nadzieję, że ten, który otrzymałaś od swojego ukochanego, był właśnie taki, jak sobie wyobrażałaś albo nawet jeszcze piękniejszy!

Panowie poszukujący pierścionka zaręczynowego stoją przed dużym wyzwaniem. Jego wybór nie jest najłatwiejszym zadaniem, nawet dla osoby całkiem dobrze znającej gust swojej partnerki. Później dochodzi jeszcze jeden dylemat - na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Podczas oświadczyn lepiej uniknąć pomyłki!

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Historia pierścionka zaręczynowego sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymu, gdzie najpierw zastępował go węzeł. Węzły wiązano przy szatach oraz na pasach, a sama idea przetrwała nawet do naszych czasów w sformułowaniu „węzeł małżeński”. Pierścień w kształcie koła – symbolu o wielu znaczeniach, jak nieskończoność, wieczność czy wierność z czasem stał się także znakiem trwałości związku małżeńskiego.

W starożytności pierścień najczęściej wkładano na palec serdeczny lewej dłoni (znajdujący się tuż obok małego malca), ponieważ wierzono, że to właśnie od niego biegnie nerw prosto do serca.

Pierścień był potwierdzeniem zawartej między narzeczonymi umowy i rezerwował miejsce dla obrączki.

Zgodnie z polską tradycją zakładamy go na palec serdeczny prawej dłoni, chociaż w większości krajów jest to palec serdeczny lewej dłoni. Za chwilę wrócę jeszcze do historii, aby wyjaśnić tę różnicę. Tymczasem - na którym palcu nosimy obrączkę?

Na którym palcu i na której ręce nosimy obrączkę?

Po zaręczynach i okresie narzeczeństwa przychodzi czas na planowanie ślubu i wesela, a wtedy pojawia się kolejne pytanie - na której ręce nosić obrączkę?

Z pomyłkami przy zakładaniu obrączki wiąże się wiele różnych przesądów, których prawdziwości wiele par wolałoby nie weryfikować na własnym związku. Pomylenie palca, na którym powinna znaleźć się obrączka może oznaczać brak wierności partnera.

Tak jak wspomniałam wcześniej, pierścionek zaręczynowy rezerwuje miejsce dla obrączki. W Polsce jest to palec serdeczny prawej ręki, a w trakcie ceremonii ślubu obrączka powinna znaleźć się właśnie w tym miejscu.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę po ślubie?

Zastanawiasz się, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie? Bardzo często wędruje on na ten sam palec, tylko że u lewej dłoni albo zostaje na tej samej dłoni co obrączka, tyle że na innym palcu (na przykład środkowym). Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, warto dopasować je do siebie, tak aby dobrze ze sobą współgrały.

Niektóre kobiety decydują się nosić pierścionek zaręczynowy jako zawieszkę na bransoletce lub łańcuszku na szyi albo po prostu zdejmują go i zakładają jedynie na specjalne okazje.

Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę po ślubie - odrobina historii

Wracając jeszcze na chwilę do historii. Dlaczego odpowiedź na pytanie, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, a na którym obrączkę jest inna w Polsce niż w innych krajach?

W większości państw obrączka noszona jest na lewej ręce, co (jak wspomniałam już wcześniej) argumentowane jest bliskością serca. Możecie to zobaczyć, przeglądając zagraniczne ślubne inspiracje. Dlaczego więc w Polsce jest inaczej?  

Ma to związek z powstaniami narodowowyzwoleńczymi. Kiedyś także w naszym kraju obrączkę nosiło się na lewej ręce, a na prawą przenosiły ją wdowy. Po klęsce powstania styczniowego wszystkie kobiety także mężatki, na znak żałoby przełożyły swoje obrączki na prawą dłoń.

Ta tradycja przetrwała i dzisiaj nadal zakładamy obrączkę na palec serdeczny prawej dłoni, a z kolei obrączka na lewej ręce pojawia się u wdowy lub wdowca.

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

26 czerwiec 2020

Komentarze