Jak kształtowały się losy sukni slubnej na przestrzeni lat?

08 październik 2018
Magdalena Gitler

Czy suknie ślubna zawsze była biała? Chociaż dzisiaj biel i jej pokrewne odcienie są zdecydowanie najpopularniejszymi kolorami wybieranymi przez panny młode, można zauważyć pewne zmiany kolorystyczne. Suknie w odcieniach błękitu, różu, a nawet czerni coraz częściej zachwycają i zastępują tradycyjną biel. Tylko czy biel zawsze była „tradycyjna”?

Wbrew pozorom wybór białego koloru nie zawsze był oczywisty. Chociaż pojawiały się kreacje w bieli, to kiedyś kolorami zarezerwowanymi dla mężatek były: błękit, róż, a nawet czerń. Ostatnia przez wzgląd na praktyczność i ograniczone środki finansowe była wybierana głównie przez kobiety niższego stanu społecznego i używana później jako ubranie codzienne.

Panny Młode pochodzące z zamożnych rodzin szyły suknie specjalnie na ślub, a później wykorzystywały je jako kreacje balowe. Były wykonane z niepowtarzalnych, bogato zdobionych materiałów,
a w zależności od statusu posiadania szyte nawet z kilkudziesięciu metrów tkaniny. Panny Młode usytuowane niższej w hierarchii społecznej zakładały na dzień zaślubin swoją najlepszą suknię kościelną na niedzielę.

Pewnego rodzaju ślubną rewolucją był ślub królowej Wiktorii i Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Chociaż białą suknię próbowała wprowadzić na salony już w XVI wieku Maria Stuart, to dopiero Wiktoria złamała schemat. Do tej pory strojem obligatoryjnym były kreacje w kolorze złotym lub srebrnym, wysadzane kamieniami, które miały podkreślić status majątkowy. Dzień ślubu, tak samo jak dzisiaj, był niepowtarzalny i każda Panna Młoda marzyła, żeby wyglądać wyjątkowo. Białe materiały nie były wtedy „pospolite”. Dopiero postępował rozwój popularnych i tanich technik wybielania, więc tkaniny w tym kolorze nie były dobrem dostępnym dla każdego. Ponadto Wiktorii zależało na tym, żeby na sukni którą założy w dniu ślubu były widoczne koronki. Jako dodatki posłużyły białe rękawiczki, satynowe buty w tym samym kolorze, szafirowa broszka (prezent od Alberta) i diamentowe kolczyki z Turcji. Sama Wiktoria była zachwycona swoją kreacją.

Królowa, znana i podziwiana przez kobiety zerwała z obecną modą i zapoczątkowała nowy trend. Od tego momentu biel stała się symbolem czystości i niewinności. Ogromne znaczenie w tym procesie odegrał rozwój techniki i wynalazek służący do trwałego utrwalania wizerunku, czyli fotografia. Wiktoria, przychylna tego typu nowinkom, od samego początku pozwalała filmować i umieszczać na fotografiach kadry ze swojego życia. Dlatego też jej zdjęcie w białej sukni ślubnej obiegło świat i wzbudziło zachwyt.

Słyszałyście kiedyś, że na weselu kobieta nie powinna przywdziewać na siebie białej sukni, bo to kolor przeznaczony dla Panny Młodej? To również zasługa Wiktorii, która zastrzegła, że żaden gość na jej weselu nie może mieć na sobie białego stroju. Po tym wydarzeniu marzenia o białej sukni zaczęły wypełniać głowy przyszłych mężatek, jednak musiało minąć sporo czasu, zanim biel rozpowszechniła się na dobre. Dopiero z rozwojem klasy średniej i poprawą sytuacji społeczno-gospodarczej zmieniła się sytuacja ludności. Wzbogaceni obywatele, których możliwości finansowe znacznie się zwiększyły zaczęli sięgać po to co dotychczas mogli tylko oglądać u wyższych sfer.

Także w Polsce biel sukni ślubnej z czasem stała się najpopularniejszym kolorem wybieranym przez przyszłe mężatki, jednak w historii zdarzały się momenty kiedy tak nie było.

Bardzo charakterystycznym okresem jest czas po upadku powstań narodowowyzwoleńczych, w okresie zaborów. Wtedy panny młode, pozostając w żałobie narodowej, stawały przed ołtarzem w czarnych sukniach. Gdy trwała wojna śluby zawierano szybko, a strój nie odkrywał większego znaczenia. Z kolei w czasach PRL-u nie uważano za formalnie wiążące ślubów zawartych tylko w kościele i całe wydarzenie skupiło się na urzędach cywilnych. Urzędowy charakter ceremonii i trudna dostępność materiałów pojawiła się nowa, oszczędna ślubna moda, która miała jak najbardziej odbiegać od przepychu. To czasy skromnych, stosownych garsonek i kostiumów stosownych do miejsca, w którym odbywała się ceremonia.

W krajach innego kręgu kulturowego historia i symbolika sukni ślubnej nieco różni się od tej, którą znamy. Przykładowo w Chinach bardzo popularne jest czerwony kolor suknie ślubnej, który ma zapewnić powodzenie na nowej drodze życia.

Dzisiaj biel nadal jest kolorem najchętniej wybieranym kolorem sukni ślubnej. Chociaż największym powodzeniem cieszą się obecnie wszelki odcienie bieli od ecru przez pozostającą w niebieskiej tonacji biel tytanową. 

Znałyście historię pochodzenia sukni ślubnej, czy może dowiedziałyście się czegoś, co Was zaskoczyło? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

25 czerwiec 2019
31 styczeń 2020

Komentarze

Mimo iż jestem tylko mężczyzną to z całego serca dziękuję za ten piękny artykuł! Niestety nie każda z sukien tak ta mnie działa jednak widok bajecznej, białej "princessy" sprawia we mnie, że obfite łzy wzruszenia płyną bezwiednie. Przy okazji muszę przyznać, że dzięki artykułowi dowiedziałem się czegoś, co mnie zaskoczyło. Dotychczas bowiem sądziłem, że biel sukni zawdzięczamy Marii Stuart podczas gdy okazuje się, że to zasługa królowej Wiktorii. Miło więc było, poza wzruszeniem na widok górnego zdjęcia móc się także czegoś nauczyć. Z głębi wrażliwego niestety, męskiego serca dziękuję!
~Jakub 07 czerwiec 2021 15:49 odpowiedz