Jak przystroić kościół na ceremonię zaślubin?

10 luty 2018
Magdalena Borzęcka

Przyszła Para Młoda planując uroczystości ślubne dużą uwagę przywiązuje do dobierania dekoracji oraz aranżacji całego wnętrza w którym się ona odbędzie. Od przyjętego stylu ceremonii nie może odstawać również kościół w którym dojdzie do obrzędu zaślubin – jest to miejsce kluczowe, ponieważ to zdjęcia czy film z tego właśnie miejsca wspominane będzie przez nas i naszą rodzinę co najmniej przez kilkanaście najbliższych lat.

Na co warto zwrócić uwagę planując wygląd kościoła podczas ceremonii? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

 

Wygląd kościoła 

Dekoracja świątyni to jedna z istotniejszych kwestii w przypadku planowania ceremonii. To właśnie ten obraz w połączeniu z przysięgą ślubną wypowiedzianą przed ołtarzem tworzą niezapomnianą, magiczną aurę zaślubin. Warto na samym początku ustalić, czy za wystrój kościoła odpowiada Para Młoda, czy obsługa kościoła. Jeżeli to drugie to warto porozumieć się w sprawie wyglądu dekoracji, tak aby uniknąć zbędnych rozczarowań w dniu ślubu. Jeżeli chodzi przystrajanie kościoła przypada na Parę Młodą, możemy wykonać ją we własnym zakresie lub skorzystać z pomocy specjalisty (florysty lub dekoratora). W przypadku współpracy z konkretną kwiaciarnią płacimy za przystrojenie kościoła, a nawet możemy się umówić na wypożyczenie dekoracji – bez konieczności zakupu. Kolejnym fajnym rozwiązaniem jest umówienie się z pozostałymi parami , które będą brać ślub tego samego dnia i w tym samym kościele co wy na zakup wspólnych dekoracji– ten sposób jest bardzo popularny i pozwala zmniejszyć wydatki przyszłych nowożeńców.

Będąc przy kwestii samego kościoła – warto dowiedzieć się czy w terminach bliskich waszego ślubu budynek nie będzie przechodził żadnej modernizacji. Nie będzie wyglądało to korzystnie, gdy cała rodzina ustawi się do zdjęcia na tle siatki elewacyjnej lub jakieś roboczej konstrukcji remontowej. W przypadku ślubu mojej siostry do zdjęcia mogliśmy ustawiać się tylko od frontu kościoła, boczna, zewnętrza część była w tym czasie modernizowana :)

Typowe elementy przystrajane w kościołach to ławki, na których najczęściej umieszcza się ozdobne, materiałowe szarfy (najlepiej prezentuje się atłas, tiul lub satyna), stroiki lub kwiaty; podłoga - w głównej nawie kościoła zazwyczaj rozkładany jest dywan; kwiaty w wazonach, którymi dekoruje się obszar wokół ołtarza; krzesła dla Pary Młodej oraz świadków.

 

Na które kompozycje kwiatowe warto się zdecydować?

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że najważniejszym i zarazem najbardziej oczywistym materiałem, którym dekoruje się kościoły są kwiaty. Warto zdecydować się na duże bukiety w okolicach ołtarza lub w nawach. Najlepiej skorzystać z kwiatów sezonowych, które są również bardzo korzystne cenowo. Rozłożyste kompozycje kwiatowe warto urozmaicić długimi stojakami z nogami.

 

Oświetlenie

Jeżeli ślub odbywa się jesienią bądź zimą warto do dekoracji kościoła wykorzystać świece, które stworzą ciepłą atmosferę, a także dodadzą uroczystości blasku oraz magii. Świeczniki można połączyć z kwiecistymi wiankami lub wstążkami.  

Kolory

Do dekoracji kościoła z reguły wybiera się kwiaty w bardzo jasnych barwach lub pastelach. Dominują kolory takie jak: biel, kość słoniowa, jasny róż, ecru lub kremowy. Warto wziąć pod uwagę bukiet Panny Młodej i zachować aranżacje kwiatowe w kościele w podobnym stylu i kolorystyce.


Oczywiście podczas organizacji ślubu oraz wesela powinniście się kierować przede wszystkim własnymi preferencjami oraz upodobaniami. Dużą rolę w tym przypadku odgrywa również proboszcz konkretnej parafii w której odbędzie się ceremonia. Może się niestety okazać, że niektóre Wasze pomysły okażą się niemożliwe do zrealizowania. Dlatego też warto wcześniej przedyskutować ten temat z władzami parafii, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań.

Średnia

2.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

26 czerwiec 2018

Komentarze