Choć nie jest tak popularna jak biała, to również wybierana przez Panny Młode. Dla jednych kontrowersyjna, dla innych oryginalna i bardzo stylowa. Jak to jest z czarną suknią ślubną?

16 listopad 2023
Martyna Dziedzic-Kamińska

Historyczna anegdotka

Czy wiesz, że w drugiej połowie XIX wieku przyszłe żony wybierały suknię ślubną w różnych odcieniach? Kreacje można było zobaczyć w kolorze niebieskim, zielonym, ale co ciekawe – najczęściej w czarnym! W tamtych czasach jasne materiały były trudno dostępne, ponadto biel ciężko utrzymać w czystości i szybko się „zużywa”. Kobiety, które wybierały czarną suknię ślubną wiedziały, że nie będzie to stylizacja na raz i w razie ubrudzenia, plama nie będzie rzucała się tak w oczy. Istniejącą modę na jasne suknie ślubne zapoczątkowała Królowa Wiktoria, która zdecydowała się założyć na swój ślub białą kreację.  Była ikoną więc od tej pory kobiety zaczęły naśladować królową i coraz częściej decydowały się na suknie ślubne w jasnym odcieniu. Wraz z nadejściem XX wieku wzrosłą dostępność jasnych tkanin wówczas też kolor biały zaczęto kojarzyć z czystością, niewinnością. Wcześniej symbolizował on bogactwo z racji tego, że nie każdy mógł pozwolić sobie na zakup. W niektórych miejscach na świecie Panny Młode na ślubnym kobiercu stają jednak w czarnych sukniach. Pamiętajmy, że kultura w innych krajach różni się od tej panującej w Polsce, a kolor czarny czy biały symbolizuje różne rzeczy w zależności od miejsca.

 

Symbolika koloru czarnego

W naszym kraju kolor czarny kojarzony jest najczęściej z żałobą. Ciemna barwa to więc smutek i żal. Zwróćmy jednak uwagę, że ten odcień ma nieco więcej znaczeń. To również luksus i elegancja. Mówi się, że mała czarna jest idealna na każdą okazję, czarne sukienki pasują do tak poważnego wydarzenia, jakim jest ślub. Czerń to też profesjonalizm, siła i pewność siebie. Nie bez przyczyny mówi się, że kobiety noszące czarne ubrania są dostojne, odważne, ale i tajemnicze, kojarzone są również z poważnymi, trudnymi zawodami.

 kobieta leżąca w czarnej koronkowej długiej tiulowej sukni

Dla kogo czarna suknia ślubna?

No właśnie… czarna suknia ślubna nie jest dla każdego. Przede wszystkim musisz liczyć się z tym, że wiele osób zapyta zwyczajnie – dlaczego? Nie da się ukryć, że większość Panien Młodych występuje w swoim wielkim dniu w białej sukni ślubnej, czarna będzie więc czymś oryginalnym, czymś co zwróci szczególną uwagę. Musisz być pewna, że właśnie taki kolor jest dla Ciebie. Pamiętaj też o tym, że czarny nie każdemu pasuje, wiele osób ze względu na swoją karnację wygląda w nim blado. Czarna suknia ślubna jest dla odważnych kobiet. Czy jest mile widziana w kościele? To raczej też kwestia indywidualna księży, lepiej zapytać o opinię. Na ślubie cywilnym, humanistycznym z pewnością nikt nie będzie miał nic przeciwko. Tam panuje większa swoboda. Dobierz odpowiedni fason do swojej sylwetki. Księżniczka, syrenka czy własny oryginalny projekt? Czarna suknia ślubna musi idealnie pasować do Ciebie, a Ty musisz być pewna swojego wyboru i czuć się w nim dobrze. To w końcu najpiękniejszy dzień w Twoim życiu! ;) Pamiętaj, że czarna suknia ślubna musi również pasować do motywu przewodniego ślubu i wesela. Nic nie może być tu przypadkowe.

 

Dodatki do czarnej sukni ślubnej

Panna Młoda występują w czerni musi ostrożnie dobierać do swojej stylizacji dodatki. Z czernią doskonale wygląda złoto. Elementy w tym kolorze nadadzą całej stylizacji wyjątkowego charakteru. Do czarnej sukni ślubnej możesz dobrać również czerwone lub pudrowe dodatki. Wszystko jest kwestią Twojego charakteru i upodobań. Zwróć również uwagę, że jeśli marzysz o czarnej sukni ślubnej, ale chciałabyś dodać jakieś inne kolory, faktury, tkaniny to możesz trochę poeksperymentować. Pięknie prezentują się koronkowe elementy. Nadają delikatności, subtelności do całej kreacji w mocnym kolorze. Idealny będzie również tiul, który jest lekki i zwiewny. Możesz mieć białą suknie ślubną, ale postawić na czarne dodatki w postaci haftów, koronek, welonu. Czarny może być na przykład gorset. Wszystko zależy od Twojej fantazji i osobowości ;)

 połyskujące buty i bukiet panny młodej

Czy wypada mieć czarną suknie ślubną?

Jak wspomniałam powyżej nie ma żądnej pisanej reguły, że Panna Młoda MUSI mieć jasną suknię ślubną. Wybierając tą w kolorze czarnym z pewnością decydujesz się na niepowtarzalność – nikt nie przejdzie obok Ciebie obojętnie, ponadczasowość – być może uda się założyć kreację również na inne okazje, poprawę sylwetki – jak głosi opinia czarny wysmukla! ;)

 

Czy w ślubnym savoir-vivrze przyjęło się, że Panna Młoda na swój ślub powinna założyć suknię w jasnym kolorze? Teoretycznie tak, nic nie stoi jednak na przeszkodzie by w tym wyjątkowym dniu podążać za swoimi marzeniami. Trendy zmieniają się od lat, moda ślubna nie ma stałych zasad więc można szaleć! ;) Kreacja przyszłej żony nie musi mieć konkretnego koloru. A jeśli marzysz o tej w czerni – śmiało! Nie zastanawiaj się czy wypada, to Twój dzień i Twoje zasady! ;)

 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

16 czerwiec 2020
04 grudzień 2019

Komentarze