Co zmienia małżeństwo w naszym dotychczasowym życiu?

01 grudzień 2019
Anna Boenish

Stało się, ślub już za wami. Na dłoniach widnieją obrączki, a wspomnienie niedawno odbytej ceremonii nadal jest świeże.

Budzicie się rano już nie w towarzystwie narzeczonej czy narzeczonego, lecz osoby, której przysięgliście wierność do końca życia. Poza tym budującym, szczęśliwym uczuciem rozglądacie się dookoła i... wydaje się, że nic się nie zmieniło.

Małżeństwo - to brzmi poważnie

Małżeństwo przede wszystkim czyni wasz związek pewnym. Nie jesteście już parą tylko słownie, wasza relacja została zalegalizowana. A to oznacza, że daliście sobie największy dowód tego, że myślicie o drugiej stronie jak najbardziej poważnie.

Jesteście pewni, że to właśnie on lub ona, człowiek z którym chcecie spędzić resztę życia. To też oznacza, że wasz związek stał się o wiele dojrzalszy i będzie wymagał wiele pracy. Jeżeli miewaliście momenty cichych dni i odliczaliście, ile już godzin nie przeprasza, to koniec tych przygód.

Teraz kompromisy będą walczyć o trwałość relacji, a współpraca i wsparcie staną się jeszcze istotniejsze niż przed małżeństwem.

Wspólne mieszkanie pierwszą... przeszkodą?

Dla niektórych z was małżeństwo może oznaczać naprawdę kolosalną różnicę, a mowa o tych osobach, które dopiero po ślubie decydują się na mieszkanie z partnerem oraz współżycie. Sprawia to, że odkrywacie się zupełnie na nowo, w sferach, o których nie macie pojęcia, jak druga osoba może się zachować.

To właśnie tam potrzeba najwięcej cierpliwości i spokoju. Wspólne mieszkanie jest w stanie obnażyć nowe cechy u współmałżonka, zarówno pozytywne, jak i niestety negatywne. Tutaj znowu główną rolę będą grały kompromisy, wspólne dochodzenie do rozwiązań, które zadowolą obie strony.

Zmiana dowodu, nazwiska, całego życia

Jedną z najważniejszych cech małżeństwa jest to, że jest zawarte prawnie, a to niesie za sobą wiele druczków.

Zmiana nazwiska (niekonieczna, ale często praktykowana) wymaga zmiany w wielu dokumentach, w grę wchodzi również powinowactwo oraz wspólnota majątkowa. Dlatego tak ważne jest, by w trakcie ślubu być pewnym, że ma się przed sobą tę właściwą osobę.

Historii o tym, jak pieniądze rujnują rodziny jest wiele, więc każde solidne małżeństwo powinno budować się na zaufaniu.

Nowa rodzina

Małżeństwo nie daje nam w pakiecie tylko jednej osoby. Partnerzy wstępują nawzajem do rodzin, czyniąc ją jedną, wielką. Często, jeżeli są na to gotowi, powiększają ją o własnych potomków.

Poczucie wspólnoty jest również budujące i niezwykle ważne w małżeństwie. Oczywiście zdarzają się lekkie zgrzyty z niektórymi członkami rodziny, ale warto starać się je wyklarować i dążyć do tego, by relacje były jak najzdrowsze. Na kogo można w końcu liczyć tak, jak na najbliższych?

Jednakże czy pomijając te wszystkie prawne kwestie i to, że teraz trzeba będzie bardziej dbać o relację, naprawdę tak wiele się zmienia? Osoba, którą się pokochało przed ślubem, nadal będzie tą samą osobą i po. Małżeństwa tworzy się na lata, a po jakimś czasie wkrada się rutyna. Dlatego tak ważne jest, by nadal wzajemnie się zaskakiwać, by nadal w takiej relacji pozostawać sobą.

Nie można sobie pozwolić na mniejsze starania, na to uczucie pewności, że on lub ona jest moja i tak już będzie bez względu na wszystko. Każdy czyn ma swoje konsekwencje i trzeba pamiętać, że do utrzymania zdrowego i długiego małżeństwa, trzeba umieć uszczęśliwiać zarówno siebie, jak i swoją drugą połowę.

Średnia

2.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

17 styczeń 2019

Komentarze