Książki, które warto przeczytać i omówić przed ślubem

16 listopad 2019
Anna Boenish

Relacje to temat rzeka. Dobre małżeństwo i wspólne życie przez wiele lat – również. W końcu każdy z nas jest innym człowiekiem, ma inne pragnienia, marzenia, inaczej postrzega rzeczywistość.

Mimo tego, dobrze jest ciągle pracować nad naszą małżeńską lub partnerską relacją i doskonalać się. Książki na ten temat mogą poszerzyć nam horyzonty, dlatego przygotowałam dla Was zestawienie 5, moim zdaniem, najbardziej przydatnych pozycji na temat relacji, które pomogą Wam w zrozumieniu pewnych mechanizmów.

Moje TOP 5 książek na temat relacji

Susan Forward, Craig Buck - Toksyczni rodzice

Może się wydawać, że ta pozycja nie pasuje do tego zestawienia. Bo co wspólnego mają toksyczni rodzice z budowaniem relacji partnerskiej? Wydaje mi się jednak, że jest to na tyle istotny temat, że byłoby dobrze chociaż o nim wspomnieć.

Nie ma co ukrywać – nasze dzieciństwo i młodość mocno wpływa na to, jakimi ludźmi się stajemy. Na to, jak postrzegamy świat, jakie są nasze wartości, ale co najważniejsze – jakie błędne schematy siedzą w naszych głowach.

Książka dzieli się na dwie części – teorię i praktykę, pełną ćwiczeń. Toksyczni rodzice często kojarzą się z naprawdę patologicznymi sytuacjami, takimi jak alkoholizm, bicie czy znęcanie się. Tak naprawdę nawet słowa, kary, nadmierna troska czy próba zatrzymania Waszego dojrzewania, może mieć negatywny wpływ na Wasze życie. Ten poradnik uświadamia, pokazuje historię na bardzo przystępnych przykładach. Obrazuje problemy i daje gotowe rozwiązania.

Po przeczytaniu tej książki może nie przepracujecie całej swojej przeszłości, ale da Wam to punkt zapalny do pomyślenia o tym wszystkim. Warto pracować nad sobą, bo im bardziej świadomi jesteśmy, tym lepsi możemy być w relacji z drugą osobą.

Bogdan Wojciszke - Psychologia miłości

Must have przyszłych małżeństw. Nie znajdziemy tutaj cnotliwych opisów ani zapewnienia, że będzie jak w bajce. Zamiast tego dostajemy prawdę – nie zawsze taką, jaką chcielibyśmy usłyszeć, ale bardzo potrzebną.

Czy są jakieś różnice między kobietą a mężczyzną w przeżywaniu miłości? Jakie są etapy miłości? Czym jest miłość i czy można ją naukowo zbadać? Odpowiedź na te i dużo innych, bardzo ciekawych pytań, znajdziecie właśnie tam.

Haruki Murakami - Norwegian Wood

Jest to moim zdaniem najpiękniejsza książka o relacji, w wersji fabularnej, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Nie ma tam podręcznikowych, bezpośrednich rad ani ćwiczeń. Nie mówi o tym jak rozmawiać i o czym, ale pokazuje trudność relacji, pierwsze miłości i daje dużo emocji.

Ta opowieść poruszyła mnie dogłębnie i do tej pory wracam do ulubionych fragmentów. Parę łączy dramatyczne przeżycie. Może nie jest to najszczęśliwsza historia na świecie, ale zmusza do zatrzymania się i zastanowienia nad ważnymi sprawami.

 “Powiedz sobie, że życie to pudełko czekoladek. (...)

    W pudełku są różne czekoladki, jedne się lubi, inne mniej. Najpierw zjada się te ulubione i zostają tylko te, za którymi się nie przepada. Zawsze tak myślę, kiedy jest mi ciężko. Jeżeli teraz się z tym uporam, potem będzie łatwiej. Życie jest jak pudełko czekoladek.”

 

A. Lev, M.McKay, M. Skeen, P. Fanning - Relacje na huśtawce – jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań

Wydane przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Relacje na huśtawce to zbiór ćwiczeń, które pomogą nam poznać siebie. Wszyscy mamy jakieś negatywne wzorce zachowań, reagujemy w sposób, który krzywdzi nas lub bliskich.

Ćwiczenia oparte na terapii schematów pozwolą nam zauważyć wiele rzeczy, które mogą uniemożliwiać lub utrudniać budowanie relacji.

Pozycja obowiązkowa dla par, które dążą do tego, żeby dobrze komunikować się w związku, ale również poza nim.

Daniel Kahneman - Pułapki myślenia

Czasami podejmujemy decyzję pod wpływem chwili, emocji. Później, na chłodno, nie wydają się one w żaden sposób racjonalne. Dlaczego patrzymy na rzeczywistość w taki sposób? Czy inni widzą świat tak jak my? Jak nasz mózg nas “oszukuje”?

Pozycja ta uczy na pewno empatii i pozwala zrozumieć nie tylko swoje zachowania, ale również pokazuje, że inni ludzie mogą patrzeć na tą samą rzecz co my, ale odbierać ją zupełnie inaczej.

To ważna pozycja dla przyszłego małżeństwa, ponieważ dzięki niej zrozumiemy, że nasza prawda nie musi być faktem, a wtedy pozbędziemy się części konfliktów z partnerem.

A jakie są wasze obowiązkowe książki do przeczytania przed małżeństwem? Pochwalcie się w komentarzach!

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 grudzień 2017
08 luty 2020

Komentarze