20 pomysłów na oczepiny

14 maj 2018
Joanna Brodzicka

Dziś podam Wam 20 pomysłów na oczepiny - zorganizowanie zabawy związanej z obrzędem weselnym o północy. Bo wiadomo – zabawa jest, o ile humory dopisują, a jeśli nie... to musimy zabawę rozkręcić!


Zdawać by się mogło, że oczepiny są przez niektórych unikane i wyśmiewane. Jednak duże grono kawalerów i panien tak naprawdę czeka na ten moment przyjęcia weselnego. Im lepiej zorganizujemy oczepiny, tym goście weselni chętniej przystąpią do zabawy.

Oczepiny to jeden z najstarszych zwyczajów ślubnych, który został zapoczątkowany jeszcze przez ludy słowiańskie. Jest to symboliczny moment, podczas którego Panna Młoda przechodzi ze stanu panieńskiego w zamężny. W dzisiejszych czasach jest to moment, zwykle o północy, kiedy organizuje się zabawy dla gości. Zazwyczaj prowadzi je wodzirej lub osoba z orkiestry.

Zgodnie z tradycją - starościna ściąga czepek/welon/wianek z głowy Panny Młodej, a starosta - muszkę/krawat Pana Młodego. Jednak, aby nie było nudno i monotonnie, możemy ten obrządek weselny urozmaicić, poprzedzając go przeróżnymi zabawami.

20 pomysłów na oczepiny


Wycieczka do ZOO

Jest to konkurencja skierowana do rodzin Państwa Młodych. Wodzirej opowiada ciekawą historię, która dotyczy wycieczki do ZOO. Członkowie rodzin siadają na krzesłach, po 2 stronach Pary Młodej, każdy w zależności, z której rodziny pochodzi. W momencie, kiedy opowiadający wypowie imię lub status danej osoby z rodziny, ta musi szybciutko wstać i biec środkiem, pomiędzy krzesłami, obiegając dookoła swoich członków rodziny i usiąść z powrotem na swoje miejsce.

Zabawa oczepinowa w karetę

Jest to jedna z najbardziej popularnych zabaw urządzanych podczas oczepin. Do zabawy jest potrzebnych 7 osób oraz Para Młoda. Uczestnicy siadają na 9 krzesłach, każdy ma przypisana swoją rolę.


------- koń lewy _______________ koń prawy ------
---- woźnica ----
---- koło lewe przednie _______ koło prawe przednie ---
-------- królowa _______________ król --------
---- koło lewe tylne _______ koło prawe tylne ---


Każdy z uczestników otrzymuje kieliszek na wódkę. Wodzirej czyta historię, w której występują przypisane do każdego funkcje karety. Jeśli dana osoba nie zorientuje się, że na dźwięk słów powinna wstać i obejść swoje krzesło, wodzirej nalewa jej wódkę.

Rzucanie welonem i krawatem

Najbardziej typowa zabawa oczepinowa. Panny stają w kole i tańczą. Kiedy ucichnie muzyka, Panna Młoda rzuca welonem. Która z panienek go złapie, przypuszczalnie pierwsza wyjdzie za mąż. Identycznie jest w przypadku Pana Młodego i kawalerów.

Drugi zwyczaj to rzucanie bukietem. Panna Młoda staje do panien tyłem i rzuca swoim bukietem ślubnym.

Zabawa w kotka i myszkę

Panny otaczają kółkiem Pannę Młodą, która znajduje się w środku. Zadaniem kobiet jest niedopuszczenie do Panny Młodej jej Ślubnego, który znajduje się na zewnątrz koła.

Zabawa - gdzie jest moja marynarka

Przeznaczona jest dla 4 panów – kawalerów. 4 krzesła stawiają w kręgu, tak aby stykały się oparciami. Panowie ściągają marynarki, które zawieszają na oparciu swojego krzesełka i na nim siadają. Następnie ściągają krawaty i chowają w kieszeniach nie swoich marynarek. Zabawa polega na przesuwaniu się na krzesłach. Najpierw o 3 siedzenia w lewo, tam zdejmują but i stawiają przy tym krześle, na którym aktualnie usiedli. Potem przesuwają się o 6 krzeseł w prawo i tam zdejmują skarpetkę, a następnie wkładają ją do buta, który zastali przy nowym krześle. Na koniec robią jeszcze 2 okrążenia. Który z panów najszybciej się ubierze, otrzymuje nagrodę np. butelkę wódki.

10 obietnic Panny Młodej

Jest to tak zwany Dekalog Panny Młodej, która ma dokładnie powtórzyć słowa za wodzirejem:

1. Oto jest mój mąż, który mnie wywiódł z niewoli panieńskiej zgryzot i cierpienia.
2. Nie wymieniaj imienia męża twego ordynarnie, lecz zawsze pieszczotliwie i zdrobniale.
3. Czcij Matkę i Ojca jego, albowiem obdarzyli Cię tak cudownym mężem.
4. Nie kradnij pieniędzy z kieszeni swego męża, gdy wraca do domu pijany nocą i w złym humorze.
5. Nie mów fałszywego świadectwa, jakoby twój mąż chodził po kawiarniach, pijąc wódkę, grał w karty; chociażby to była prawda.
6. Nie zabijaj miłości jaką mąż twój będzie darzył pracę i piłkę nożną.
7. Nie żądaj samochodów, futer i innych rzeczy, które by obciążały kieszeń męża twego.
8. Nie wychwalaj cudzych mężów, chociażby byli lepsi od twojego.
9. Bądź zawsze usłużna i cierpliwa, bo twój mąż nie ma łatwego życia z Tobą.
10. Młoda, nie żądaj więcej niż raz na dobę, bo są jeszcze kobiety, które mężów nie mają.

Jedzie pociąg przez całą Europę

Tę zabawę organizuje się zwykle przed głównymi oczepinami, zanim Panna Młoda odepnie welon, a Pan Młody ściągnie muszkę. Jest to integracja gości, których zbieramy i ustawiamy w wagoniki. Orkiestra gra i goście śpiewają piosenkę – "Jedzie pociąg z daleka". Kiedy ustaje muzyka, wodzirej ogłasza do jakiej stacji dojechał pociąg. Mają to być różne kraje. Muzykanci odgrywają taniec ludowy pochodzący z danego państwa, a goście mają za zadanie go zatańczyć, np. w Wiedniu tańczymy Walca, we Francji KanKana, a w Rosji Kazaczoka.

Wróżby weselne

Państwo Młodzi siadają na krzesłach, tyłem do siebie, mogą jedynie stykać się plecami. Orkiestra gra krótkie melodie. Kiedy nastaje cisza, nowożeńcy mają popatrzeć na siebie. Jeśli skierują głowy tak, że się zobaczą, wróżba mówi, że mogą spodziewać się synka, jeśli natomiast w przeciwną stronę, będzie córeczka. Zabawę powtarza się według preferencji Pary Młodej w zależności od tego ile planują mieć potomstwa.

Kalambury

W zabawie bierze udział kilka par. Każda losuje karteczkę, na której jest zapisana dyscyplina sportowa. Para ma pokazać tańcem, co wylosowała, a zadaniem gości weselnych jest oczywiście odgadnięcie hasła. Najśmieszniejsze są dyscypliny typu łyżwiarstwo, narciarstwo, kajakarstwo.

Pantofelek

Podczas gdy starościna zdejmuje Pannie Młodej welon, ktoś inny zabiera jej buty. Zadaniem Pana Młodego jest wykupienie butów od gości, np. za pomocą alkoholu. Stosuje się tu powiedzonka typu: „Panie Młody nie bądź Felek wykup młodej pantofelek, pantofelek jest malutki i kosztuje litra wódki."

Taniec na gazecie

Z gości wybiera się kilka par. Każda z nich dostaje gazetę, na której tańczy do momentu aż gra muzyka. Następny taniec również odbywa się na gazecie, ale już złożonej na połowę. Kolejny na 1/3 gazety. Wygrywa para, która najdłużej utrzyma się, tańcząc na jak najmniejszym kawałku gazety.

Spinacze

Goście wybierają dwie pary. Jedną ze strony Pana Młodego, drugą od Panny Młodej. Każdy z panów otrzymuje po 10 spinaczy, które ma przypiąć do garderoby swojej partnerki. Następnie zawiązuje się chustką oczy każdemu z panów i miesza się pary. Kawalerowie mają za zadanie zdjąć wszystkie klamry, ale nie ze swojej partnerki. Oczywiście w zabawie mogą brać udział również małżeństwa.

Test zgodności

Para Młoda siada na krzesełkach naprzeciwko gości z 2 tabliczkami w rękach. Na jednej tabliczce każdy ma zapisane JA, na drugiej tabliczce ONA/ON. Wodzirej zadaje szereg pytań, na które świeżo poślubieni małżonkowie mają odpowiadać, jednocześnie, podnosząc do góry wybrana przez siebie tabliczkę. Przykładowe pytania:

• Kto pierwszy powiedział kocham cię?
• Kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni?
• Kto lepiej prowadzi samochód?
• Kto pierwszy zasypia w łóżku?
• Kto będzie zmywał po posiłkach?
• Kto będzie trzymał kasę?
• Kto będzie rządził w sypialni?
• Kto ma fajniejszych teściów?
• Kto nawiązał znajomość pierwszy?

Konkurs dla prawdziwych mężczyzn

Do zabawy wodzirej zaprasza najsilniejszego mężczyznę ze strony Panny Młodej i Pana Młodego. Mają oni za zadanie przynieść na środek sali jak największą liczbę kobiet. Panowie na słowo START zaczynają zawody. Punkty otrzymują: za Pannę Młodą – 10 pkt, za starościnę – 5 pkt, za mężatkę – 3 pkt, za panienkę – tylko po 1 pkt.

Zabawa dla akrobatów

Wśród gości wybiera się kilka par, które będą tańczyć w rytm grającej muzyki. W momencie, kiedy orkiestra przestaje grać, wodzirej wygłasza komendę, ile na parkiecie w każdej parze ma być rąk, nóg, pośladków. Np.: 2 ręce+4 nogi, 3 ręce+1 noga, 2 pośladki+4 nogi, 2 pośladki+ 2 nogi+ 2 ręce, itp.

Tańce pokoleniowe

Wodzirej ma wybrać kilka chętnych par z młodszego i starszego pokolenia. Pary z młodszego pokolenia mają odtańczyć taniec do różnych rodzajów muzyki ze starszego pokolenia np. z lat 50-60tych, starsze pokolenie do muzyki nowoczesnej. Państwo Młodzi decydują o tym, kto wygrywa.

Sztafeta

Z rodzin Państwa Młodych wybiera się po 5 osób. Ustawia się dla każdego krzesło tak, aby utworzyły 2 równoległe rzędy. Każda z osób będzie miała do wykonania inne zadanie, np. pierwsze osoby maja nadmuchać balon, kiedy skończą, mają klepnąć w ramię zawodnika bezpośrednio za sobą. Ten zjada ciasto i klepie trzecia osobę, która ma wypić kieliszek wódki. Czwarta ma za zadanie jak najszybciej zjeść banana, a ostatnia zaśpiewać piosenkę. Wygrywa oczywiście drużyna, która najszybciej wykona wszystkie zadania.

Zabawa integracyjna w Labada /taniec/

Do zabawy zaprasza się większa liczbę osób, które ustawiają się na przemian – pan – pani – w kółku. Zabawa rozpoczyna się od zwykłego tańca w kółku, kiedy goście trzymają się za ręce. Następnie wodzirej w momencie, kiedy ustanie muzyka, zadaje pytanie – rączki były? Publiczność odpowiada – były. Wodzirej: to jeszcze nosków nie było! Wtedy uczestnicy łapią się za nosy i tańczą w kółko. Tak wymieniane są różne części ciała.

Kuszenie Adama

Do zabawy przystępuje kilka par, z których każda dostaje jabłko. Potrzebny również będzie sznurek. Każdy owoc jest przywiązywany za ogonek do sznurka. Każda z pań trzyma za swój koniec sznurka, na końcu którego znajduje się jabłko. Panowie mają za zadanie zjeść jabłko bez pomocy rąk.

Zabawa w orkiestrę

Do zabawy będzie potrzebnych kilka osób, z których tworzy się dwie drużyny. Każda z drużyn wybiera swojego przedstawiciela, który będzie piastował stanowisko dyrygenta orkiestry. Każdy uczestnik będzie natomiast miał naśladować wybrany instrument muzyczny. Zespoły grają na przemian. Dyrygenci wskazują, która osoba ma się odezwać. Na przemian w 2 zespołach. Goście weselni kibicują, wygrywa ta orkiestra, która uzyska większe brawa.

Zabawy są wskazane na każdym weselu, a te odbywające się koło północy na dobre rozluźniają atmosferę i wpływają na humory zgromadzonych gości.

Wśród opisanych propozycji, mam swoje top 5, a Wy? :)

Przeczytaj również:

Oczepiny - kiedyś i dziś
Zbieranie na wózek podczas oczepin - tak czy nie?

Średnia

2.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

25 kwiecień 2019
30 maj 2018

Komentarze

Super zabawy :)
~GdzieWesele.pl 16 lipiec 2019 10:46 odpowiedz