Sprawy, o których powinniście porozmawiać przed ślubem

29 kwiecień 2018
Natalia Narowska

Rozmowa to jeden z najczęstszych sposobów na spędzanie wspólnych chwil. Oprócz przyziemnych spraw, jak opowieści o tym, jak minął dzień w pracy, warto poruszyć również trudniejsze tematy, aby uniknąć późniejszych rozczarowań i nieporozumień.

Oto 10 pytań, które każda para powinna zadać sobie przed ślubem. Najważniejsza jest szczerość przed samym sobą i nie dopasowywanie się do oczekiwań, ale odpowiedzi prosto z serca.

1. Czy i mniej więcej kiedy chciałabyś/chciałbyś mieć dzieci?

Presja rodziny i społeczeństwa związana z rodzicielstwem jest ogromna, stąd to pytanie już na pewno zadała Wam jedna z babć lub cioć starszej daty. O ile im nie musisz odpowiadać całkiem serio, o tyle jest to temat bardzo ważny do przedyskutowania we dwoje.

Pytanie dodatkowe: Ile dzieci chciałabyś/chciałbyś mieć?

2. W jaki sposób będziecie dzielili wspólne zobowiązania finansowe?

Jest wiele sposobów dzielenia się opłatami, najpopularniejsze to:

  • jedna osoba ponosi wszystkie zobowiązania,
  • dzielicie się opłatami na pół,
  • każde z Was “pilnuje” innych zobowiązań, np. on opłaca czynsz, wynajem i opłaty typu prąd/gaz, ona płaci za jedzenie i rozrywkę.

Mężczyzna wychowany w rodzinie, w której mama opiekowała się domem, a na utrzymanie rodziny zarabiał wyłącznie ojciec może chcieć wprowadzić ten model do swojego małżeństwa. Kobieta, która obserwowała swoją mamę osiągającą z satysfakcją karierę zawodową może mieć na ten temat odmienne zdanie. Oczywiście dopóki nie mieszkacie razem możecie to zaplanować na papierze z zamiarem korekty po przeprowadzce.

Przed ślubem, jak i w jego trakcie można zawrzeć rodzielność majątkową, o której więcej przeczytasz w naszym wpisie: Rozdzielność majątkowa: Finanse w związku (podlinkować)

Pytanie dodatkowe: Jakie masz obecnie zobowiązania finansowe?

3. Jak ważne są dla nas rocznice, urodziny i inne okazje?

Różnica na tym polu powoduje z jednej strony rozczarowanie, a z drugiej niezrozumienie. Jeśli jasno zakomunikujesz, że śwętowanie jest dla Ciebie ważne możesz spodziewać się, że druga połowa potraktuje to poważnie.  Przygotowując listę ważnych dla Ciebie okazji wraz z datami lub zaznaczając je w kalendarzu pomożesz Wam obojgu.

4. Jaka jest Twoja strefa prywatności?

Odbieranie połączeń, przeglądanie poczty elektronicznej lub tradycyjnej? Od kiedy pamiętam wszyscy mi powtarzali “nie otwiera się listów nie zaadresowanych do Ciebie” stąd jest dla mnie jasne, że dotyczy to również maili. Korzystanie ze swoich komputerów i telefonów - moim zdaniem zawsze tylko i wyłącznie za pozwoleniem właściciela, ale może Wy macie na ten temat odmienne zdanie?

5. Jak chciałbyś spędzić swoją starość?

Trudno jest myśleć o emeryturze mając po dwadzieścia, czy trzydzieści lat, ale być może masz już pewien zarys - mieszkanie w mieście, mieszkanie na wsi?

6. Jak widzisz podział obowiązków domowych i rolę kobiety oraz mężczyzny w związku?

Utrzymanie rodziny i zarabianie pieniędzy to obowiązek męża. Utrzymywanie porządku, gotowanie i opieka nad dziećmi to obowiązek kobiety.

Oburzyły Cię te stwierdzenia? Koniecznie porozmawiajcie o tym, jak widzicie swoje role w rodzinie. Mimo, że pracująca kobieta nie jest obecnie mało powszechnym zjawiskiem o tyle nadal w wielu rodzinach to wyłącznie ona zajmuje się sprzątaniem i gotowaniem. Czy Tobie to odpowiada?

7. Czy w przeszłości lub obecnie masz jakieś nałogi?

Nałogi mają to do siebie, że prędzej, czy później i tak wychodzą na jaw. Nawet, jeśli na początku są skrupulatnie ukrywane. Warto wiedzieć, czego można się spodziewać i jak reagować w sytuacji, gdy niepijący alkoholik znów zajrzy do kieliszka.

Ponadto nie tylko alkoholizm jest niebezpiecznym nałogiem. Jest ich wiele, włączając w to zakupoholizm lub pracoholizm -  należy pamiętać również, że osoba uzależniona może być w fazie zaprzeczenia i nie będzie uważała, że jest się do czego przyznawać.

8. Jak widzisz swoją karierę zawodową?

Pytanie, które w pierwszej chwili może wydawać się oderwane od relacji damsko-męskiej, ale sytuacja zmienia się, gdy parter ma w planach np. studia, staż lub pracę za granicą, a Ty nie brałaś do tej pory pod uwagę wyjazdu. Lub gdy jedno z Was, aby zbudować poduszkę finansową planuje pracować na dwa etaty.

9. Jaki masz stosunek do flirtu i gdzie Twoim zdaniem jest granica zdrady?

Dla niektórych spędzanie czasu na czacie i rozmowa z obcymi, nawet na intymne sprawy nie jest niczym złym, o ile pozostajemy anonimowi. Dla innych będzie to nie do przyjęcia. Niewinny flirt z listonoszem lub kolegą z pracy uważasz za coś nic nieznaczącego? Cóż. Twój partner może mieć na ten temat odmienne zdanie. Do tej pory wyjście z koleżanką z pracy na drinka po ciężkim dniu uważałeś za normę? Lepiej porozmawiaj ze swoją partnerką, czy ma do tego taki sam stosunek.

10. Jakie według Ciebie są powody do zakończenia małżeństwa?

Nie jest to pytanie, które z góry zakłada to, że Wasze małżeństwo z pewnością się rozstanie. Są jednak sytuacje, które mogą być dla drugiej osoby powodem do definitywnego zakończenia związku, a dla Ciebie niekoniecznie. Warto, by obie strony były świadome wartości i przekonań osoby, z którą chcą spędzić resztę swojego życia.



Możecie przygotować się do takiej rozmowy i ustalić, że każde z Was przygotuje swoje propozycje pytań - dzięki temu będziecie mieli okazję omówić tematy, które dla Was obojgu są ważne. Prześlij swojej drugiej połówce ten tekst, dajcie sobie kilka dni zastanowienia nad odpowiedziami.

Jakie pytanie uważasz za najważniejsze, o co Ty na pewno zapytasz przed ślubem?

Średnia

4.1

Oceń mój artykuł

Zobacz także

29 kwiecień 2020
23 listopad 2018

Komentarze