Tablice weselne - inspiracje

26 marzec 2018
Anna Żaczek

Para narzeczonych organizująca przyjęcie weselne ma niesamowicie trudny problem z aranżacją stołów oraz rozmieszczeniem gości. Minęły czasy, kiedy uczestnicy ceremonii w pośpiechu opuszczali miejsce zaślubin po to, by jak najszybciej dotrzeć do domu weselnego, gdzie zajmowano miejsca według powiedzenia: „Kto pierwszy, ten lepszy”.

Obecnie miejsce dla każdej osoby przy stole wyznaczają organizatorzy wesela, a wyrazem ich woli są eleganckie wizytówki.


Wiedza plus intuicja

Przyszły Pan Młody i Pani Młoda muszą wykazać się szeroką wiedzą o powiązaniach rodzinnych, sympatiach i antypatiach, aby zapewnić komfortowe warunki do udanej zabawy. Goście, zainteresowani tym, z kim spędzą przy stole kilkanaście godzin, z kim będą wznosić toasty za Parę Młodą, zadają sobie pytania: Czy to będą ich najbliżsi krewni, dawno niewidziane osoby, nielubiani kuzyni, czy zupełnie nieznajome osoby? Młode osoby mają również swoje priorytety, pomimo że szybciej przełamują bariery obcości, jednak, jeśli mają obok siebie tylko nieznajome osoby, mogą poczuć się nieswojo.  Single i osoby bez pary, które chcą nawiązać nowe kontakty, ale utkną pomiędzy rodziną, nie zrealizują swoich planów.

W takiej sytuacji mogą sprawdzić się elektroniczne planery, posiadające funkcje informowania z dużym wyprzedzeniem o planach weselnych i rozlokowaniu gości. Ułatwią one szybką reakcję na sugestie, które wpłyną od poszczególnych osób. W przypadku, gdy nie korzysta się z nowinek elektronicznych, można wybadać preferencje w bezpośredniej rozmowie lub zdać się na własną intuicję. Po ostatecznych ustaleniach warto zainwestować w tablice informacyjne dla gości w celu uniknięcia organizacyjnego zamieszania w dniu ślubu.

Zasady tworzenia tablic  

Zastanów się jakiego rodzaju informacje chcesz przekazać gościom (wskazanie miejsca przy konkretnym stole, ułatwienie dojścia z parkingu lub wskazówka do usytuowania pokoju noclegowego, sali wypoczynku, barku, fotobudki, inne…).

  • Zaplanuj, gdzie chcesz je wyeksponować (na zewnątrz, czy wewnątrz).
  • Dobierz charakter tablicy, kolorystykę, motywy do stylu wesela (każdy detal jest ważny).
  • Wybierz rodzaj materiału, który najlepiej wkomponuje się w całość: tablice drewniane, ze sklejki, tekturowe, w ramkach na zdjęcia, szklane, itp. (te ostatnie urzekły mnie lekkością i elegancją, poza tym wpisują się w prawie każdy styl).
  • Zaplanuj tytuł tablicy. Nie zapomnij o wersji obcojęzycznej, jeśli zapraszasz gości z zagranicy. Przykładowe tytuły: „Plan stołów”, „Rozgośćcie się”, „Tablica gości weselnych”, „Witamy gości weselnych”, „Take a seat”…
  • Dobierz formę i ozdoby kartek, zamieszczanych na głównej tablicy informującej o planie stołów i przypisanych do nich gości.
  • Jeśli te propozycje cię nie zadawalają, poszukaj innych inspiracji - alternatywne materiały dla tablic tradycyjnych to np. podświetlane lustra.
  • Gotowe tablice dostępne w sklepach z akcesoriami weselnym kosztują już od 100 zł, ale mogą  być również inspiracją dla kreatywnych osób, chcących wykonać je samodzielnie. Pomocny może być również serwis Canva, gdzie dzięki gotowym bezpłatnym szablonom można uzyskać ciekawe efekty kartek i plakatów. Szablony bardziej zaawansowane płatne są od 1 USD wzwyż.

Tablica powitalna dla gości

Miłym gestem skierowanym do gości będzie tablica powitalna, wyeksponowana przy wejściu do sali bankietowej zawierająca ciekawą sentencję i zachętę do zabawy, mająca charakter poważny lub żartobliwy. A oto propozycje tekstów:


   
Miej czas na PRACĘ, to cena sukcesu.
Miej czas na MYŚLENIE, to źródło potęgi.
Miej czas na ZABAWĘ, to sekret młodości.
Miej czas na MIŁOŚĆ, to sakrament życia”.

*

„Słodko jest poszaleć w odpowiednim miejscu” (Horacy)  
                      ‒Tego życzą PAŃSTWO MŁODZI.

*

„Stół i wino sprzyja przyjemnej zabawie” (Owidiusz)
           ‒ Zapraszają PAŃSTWO MŁODZI.

*

„Człowiek urodził się po to, by się radować” (Blaise Pascal)            

*

„Warto żyć wesoło i trochę przeginać,
By potem mieć co wspominać!
          ‒ Dobrej zabawy życzy MŁODA PARA. 

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze