Jakie formalności należy dopełnić, aby zawrzeć związek małżeński w Wielkiej Brytanii?

19 lipiec 2020
Karolina Zysek

Każdy kraj rządzi się innymi prawami względem zawarcia małżeństwa. Tym bardziej względem obcokrajowców. Mówi się jednak nie raz, że zawarcie związku małżeńskiego w innym kraju europejskim jest nieco łatwiejsze niż w Polsce.

Czy to prawda? 

Po zapoznaniu się z doświadczeniami Polaków mieszkających na co dzień w Wielkiej Brytanii, wydaje mi się, że ich porządek prawny jest faktycznie nieco bardziej przychylny wobec zawierania związków małżeńskich. Podzielę się z Wami dzisiaj garścią informacji na temat ślubu w UK, abyście sami mogli ocenić słuszność mojej opinii :)

Rozpoczniemy od wymaganych warunków względem potencjalnych małżonków i dostępnych form zawierania małżeństwa, następnie dowiecie się jakich dokumentów wymagają brytyjscy urzędnicy i czy Wasza najbliższa przyjaciółka może zostać świadkową. A czy ten ślub będzie ważny w Polsce? O tym i więcej w dzisiejszej publikacji!

Jakie warunki trzeba spełniać, aby zawrzeć związek małżeński w UK?

Aby zawrzeć związek małżeński  w Wielkiej Brytanii partnerzy powinni mieć ukończone 18 lat i być stanu wolnego. Status partnera powinine być potwierdzonymi odpowiednimi dokumentami, lecz co ciekawe, nie w każdym przypadku. Jeśli małżeństwo ma być zawarte między obywatelem/ką Wielkiej Brytanii, a obcokrajowcem to nie ma obowiązku, aby ta druga strona udowadniała, że nie posiada żony/męża w swoim kraju. 



W sytuacji, gdy partnerzy mają poniżej 18 lat - 16 lat bądź 17 lat - to małzeństwo może zostać zawarte jedynie za zgodą rodziców. Wyjątek stanowi Szkocja - tam wystarczy osiągnać wiek 16 lat i można spokojnie zawrzeć związek małżeński bez konieczności zezwolenia rodziców. 

Ślub w UK - jakie formy ślubu są dostępne na Wyspach?

Jeśli przyszli małżonkowie spełniają powyższe kryteria, to czas na wybór formy zawarcia ich związku. W Wielkiej Brytanii istnieją dwa sposoby na wzięcie ślubu dla obywateli oraz dodatkowy dla obcokrajowców, w tym dla nas, Polaków. 

Aby zawrzeć związek małżeński w kościele to należy zgłosić się do parafii, do której należymy w UK na co najmniej 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu. Po zgłoszeniu się do odpowiedniej parafii rozpoczyna się tzw. protokół kanoniczny (rozmowa księdza z narzeczonymi), po którym następuje spisanie protokołu małżeńskiego. Warto zaznaczyć, że w przypadku chęci zawarcia związku małzeńskiego w Kościele nie musimy mieć ślubu cywilnego.

Po zgłoszeniu się do odpowiedniej parafii rozpoczyna się tzw. protokół kanoniczny (rozmowa księdza z narzeczonymi), po którym następuje spisanie protokołu małżeńskiego. Warto zaznaczyć, że w przypadku chęci zawarcia związku małzeńskiego w Kościele nie musimy mieć ślubu cywilnego. 

Natomiast chęć wzięcia ślubu cywilnego musimy zgłosić do lokalnego urzędzu - Register Office. Po zgłoszeniu się do urzędu, nasze zawiadomienie o planowanym ślubie będzie opublikowane przez 15 dni i dopiero po tym czasie istnieje możliwość zawarcia małżeństwa. Co ważne, na terenie Anglii i Walii trzeba być zamelodowanym co najmniej 7 dni na terenie dzielnicy, w której zgłosiliśmy chęć zawarcia związku.

Gdy minie wspomniane 15 dni, zawiadomienie zostaje oficjalnie zgłoszone i wtedy mamy rok (bądź 3 miesiące w Szkocji i Irlandii Północnej), aby wziąć ślub. Co więcej, w lokalnym urzędzie możemy znaleźć  równieź listę innych licenjonowanych miejsc, gdzie możemy zawrzeć związek małżeński. Będą to róznego rodzaju parki, hotele i inne godne miejsca na miarę ceremonii ślubnej. Podobnie jak u nas w Polsce, gdy wynajmujemy urzędnika do ślubu plenerowego. 



Istnieje jeszcze jedna opcja, a mianowicie ślub w konsulacie.  Ślubu może udzielić  również Konsul Generalny RP, jednak pod warunkiem, że oboje partnerzy bedą posiadali polskie obywatelstwo. Wtedy należy zgłosić się co najmniej miesiąc przed ceremonią i złożyć potrzebne dokumenty. 

No właśnie, dokumenty. Opiszę Wam teraz, jakie należy dopełnić formalności oraz przygotować dokumenty do każdego z dostępnych form ślubu w Wielkiej Brytanii. 

Ślub w UK - formalności i potrzebne dokumenty

Aby usystematyzować konieczność dopełniania formalności oraz przygotowania wymaganych dokumentów dla poszczególnej formy ślubu, wypiszę wszystko w podpunktach.

Ślub kościelny w UK

Wymagane dokumenty:

- dokument potwierdzający tożsamość, wiek i pochodzenie
- zalecany paszport
- zaświadczenie o dobytym kursie przedmałżeńskim
- metryki chrztu wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed ślubem 
- zaświadczenie o statusie wolnym - formalność jedynie dla partnera innego wyzwania

Natomiast jeśli jedna z osób nie została ochrzczona, to należy starać się o tzw. dyspensę wydawaną przez rektora polskiej misji katolickiej. 

Ślub cywilny w UK

Wymagane dokumenty:

- dokument potwierdzający tożsamość, wiek i pochodzenie
- zalecany paszport

Tak jak już zostało wspomniane, w Anglii i Irlandii Północnej należy jeszcze dopełnić formalność związaną z zameldowaniem w danej dzielnicy (przez co najmniej 7 dni), która należy do lokalnego urzędu. Jako potwierdzenie możemy przedłożyć wyciąg z banku bądź inne rachunki z oficjalnego źródła).

Dokumenty te obowiązują dla wszystkich par, bez względu na pochodzenie i obywatelstwo.

Ślub w konsulacie

Wymagane dokumenty:

- dokument potwierdzający tożsamość, wiek i pochodzenie
- zalecany paszport
- pisemne zapewnienie o braku przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego 
- akty urodzenia partnerów (mogą być skrócone, jednak przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego w Polsce)
- ewentualne dokumenty poświadczające ustanie poprzednich związków małżeńskich.

Wymagane dokumenty mogą zmienić się w najbliższym czasie ze względu na Brexit, dlatego należy mieć to na uwadze, aby dokładnie dopytać urzędnika/księdza/konsula.

Opłaty zawarcia ślubu w UK

Podobnie, jak w przypadku potrzebnych dokumentów, opłaty różnią się w zależności od wybranej formy ślubowania. Jeśli chodzi o opłaty względem ślubu kościelnego, to podobnie jak u nas - nie znalazłam cennika. Zapewne temat ten należy poruszyć podczas pierwszego spotkania z księdzem.

Natomiast opłaty względem ślubu cywilnego i w konsulacie są oczywiście podane do wiadomości publicznej i są pobierane z chwilą rejestracji.Stałe koszty ślubu cywilnego w lokalnym urzędzie, bez względu na miejsce zamieszkania, wynoszą około 40 funtów. Dodatkowe opłaty są związane z samą uroczystością i są uzależnione między innymi od dnia i pory ceremonii. Na przykład w Iranldii Północnej za ślub od poniedziałku do piątku do godziny 17.00 zapłacimy jedynie 36 funtów, a  w niedzielę opłata wynosi już 216 funtów!

Opłaty za ślub w konsulacie wynoszą około 400 funtów. Kwota ta jednak obejmuje już przygotowanie kompletu dokumentów, sporządzenia protokołu ze złożenia oświadczeń o wstąpienie w związek małżeński oraz samej uroczystości ślubnej. 

Świadkowie na ślubie w UK

W dobrze świadków panuje zupełna dowolność - nie muszą być to osoby przeciwnej płci. Co więcej, jeśli chodzi o dokumenty, które muszą przedstawić przed ceremonią, to udało mi się dowiedzieć, że w urzędzie często potrzebny jest jedynie podpis pod aktem małżeństwa, bez konieczności okazywania dokumentu tożsamości. 



Nieco bardziej rygorystyczne wymagania stawia konsulat. Podczas przekładania wymaganych dokumentów,  narzeczeni muszą przedstawić  kserokopię paszportów bądź dowodów osobistych oraz sami świadkowie muszą znać język polski. Świadkowie nie muszą być co prawda Polakami, ale wymagana jest znajomość języka na podstawowym poziomie, by zrozumieli słowa przysięgi małżeńskiej oraz oświadczeń, pod którymi będą się podpisywać.  

Ślub w Wielkiej Brytanii, a rejestracja małżeństwa w Polsce 

Po zawarciu małżeństwa w Wielkiej Brytanii warto umiejscowić te wydarzenie w polskim urzędzie. Chociaż nie wynika to z obowiązków, to takie umiejscowienie może przydać się  w przyszłości. Ślub zawarty za granicą powinno zarejestrować się w USC, pod który należymy względem miejsca zamieszkania w Polsce. Natomiast jeśli jesteśmy zameldowani już w Wielkiej Brytanii, to powinniśmy się udać do właściwego urzędu, pod który należeliśmy według ostatniego miejsca zamieszkania w państwie polskim. 

Wniosek o zarejestrowanie ślubu możemy złozyć osobiście, drogą pocztową albo poprzez konsulat. Natomiast jeśli partner, z którym zawarliśmy związek małżeński jest obcokrajwcem/obywatelem UK, to musimy złożyć jeszcze dwa dodatkowe dokumenty. 

Pierwszy z nich to oświadczenie o wyrażeniu zgody na umiejscowienie ślubu w polskim urzędzie. Z kolei drugi dokument to akt urodzenia z jego kraju przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego. Jeśli zdobędziemy te dokumenty za zgodą małżonka/małżonki to wtedy wystarczy zarejestrować wspomniany wniosek :) 

Przebrnęliśmy przez całość przygotowań, opłat i dokumentów względem ślubu w UK! Nabraliście ochoty na przepiękny ślub w brytyjskim ogrodzie? Pochwalcie się w komentarzach! :) 

Średnia

4.1

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 wrzesień 2020

Komentarze

Polskie gryzamoly
~Obywatel 06 sierpień 2023 22:02 odpowiedz
Dziękuje za świetny post. Czy orientuje się Pani jak wygląda sytuacja jeśli - mieszamy w UK (Polka + Estończyk), a chcemy wziąć ślub cywilny w Polsce. Jako, że Polska jest UE, a UK nie to zastanawiam się czy nasz ślub zawarty w PL będzie miał moc prawa w UK. Dodam jeszcze, że mamy dziecko z brytyjskim obywatelswtem.
~Anna 13 listopad 2021 11:43 odpowiedz
Cześć, bardzo treściwy post. Mam jednak takie zapytanie: chcę wziąść ślub z osobą spoza UE, czy ta osoba musi również uzyskać zaświadczenie o stanie cywilnym,a by wziąść ślub w Szkocji czy nie jest to wymogiem(napisane jest, że czasem można zostać z tego zwolnionym jeśli przedstawi się ważny powód: zastanawiam się jaki powód mogliby uznać, bo nie mamy możliości teraz zdobyć tego zaświadczenia)? Zastanawiam się z kim sie skonsultować tutaj w Polsce, aby pomógł mi w tych formalnościach. Pozdawiam. :)
~Joanna 11 styczeń 2021 23:59 odpowiedz