Ślub na Bali - ślub kościelny, cywilny, formalności, terminy

04 maj 2019
Anna Żaczek

Trochę przewrotnie zacznę powyższy temat — pytaniem i jednocześnie tytułem książki: Jak rzucić wszystko i wyjechać na Bali?

Czy rzeczywiście warto rzucać tradycje i jechać gdzieś na krańce świata, aby wziąć ślub w egzotycznym klimacie, wśród obcych nam ludzi? Skoro tak to, jak to zrobić, aby spełnić swoje marzenie? Dlaczego warto zajrzeć akurat do tej książki, chociaż autorka wcale nie namawia do wyjazdu i nie opowiada o urokach Bali?

Czy Bali pozostanie w sferze marzeń?

„Jak rzucić wszystko i pojechać na Bali pokazuje, że możemy żyć tak, jak chcemy i osiągnąć to,
co innym wydaje się niemożliwe”

Joanna Szczepaniak

Książka, o której wspomniałam, autorstwa Joanny Szczepaniak nie jest przewodnikiem podróżniczym, a książką motywacyjną. Realizowana krok po kroku może być początkiem zmian na lepsze i drogą do realizacji własnych pragnień, a tym samym również drogą do zrealizowania pięknego marzenia o ślubie na Bali.

Wspomniana tu publikacja to także wskazówka jak dojść do wolności, również tej finansowej, jak wyjść ze strefy komfortu oraz pozbyć się lęku przed porażką i bezradnością, ale również przed sukcesem. To książka obowiązkowa dla każdego, kto szuka motywacji i wsparcia w realizacji swoich celów.

Dlaczego Bali?

Jeśli planujecie podróż, warto wybrać przepiękne wyspy Indonezji. Pośród trzynastu tysięcy wysp tego kraju największą jest Jawa, a tuż obok niej leży — nastawiona na obsługę ruchu turystycznego — mała wysepka Bali.

To tam można doświadczyć uroku pięknych plaż, nurkowania i zapachu bryzy od morza. Wysepka kusi tym samym Młode Pary, aby tam złożyli sobie ślubne przyrzeczenia i przeżyli swe romantyczne chwile.

Jaki ślub można wziąć na Bali?

Pary marzące o ślubie na Bali muszą wiedzieć, że ślub cywilny musi być poprzedzony religijnym, a przepisy prawa umożliwiają zawarcie ślubu protestanckiego lub kościelnego. Ślub protestancki nie wymaga wielu formalności, z tego powodu niektóre pary decydują się na tę formę ślubu religijnego. 

Wymagania do ślubu kościelnego obejmują następujące dokumenty:

  • Zaświadczenie o zdolności do zawarcia małżeństwa, stwierdzające, że dana osoba nie była nigdy w związku małżeńskim i wolno jej go zawrzeć w Kościele katolickim — wywiad z Parą Młodych (z kościoła);
  • Świadectwo chrztu Pary Młodej (z kościoła)   po polsku oraz  w języku łacińskim;
  • Zezwolenie z kościoła na ślub za granicą z podaniem nazw i adresów obu kościołów (z kościoła po łacinie);
  • Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego (tłumaczenie po łącinie);
  • Kserokopie paszportów Pary Młodej;
  • Kserokopie paszportów dwóch świadków (o ile są to świadkowie z Polski);
  • Wspólne zdjęcie Pary Młodej w rozmiarze 4x6 cm

Wymagane dokumenty do ślubu cywilnego:

  • Zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo. Dokument każdy z Narzeczonych otrzymuje osobno w USC. Następnie dokumenty te należy potwierdzić w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie. Potem przetłumaczyć na język indonezyjski (www.wagimin.com) i poświadczyć w Ambasadzie Indonezji w Warszawie. Dokumenty ważne są 3 miesiące;
  • Skrócony odpis Aktu Urodzenia. Dokument Narzeczeni otrzymują, osobno każdy, w USC. Następnie dokumenty te należy potwierdzić w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie. Potem przetłumaczyć na język indonezyjski (www.wagimin.com) i poświadczyć w Ambasadzie Indonezji w Warszawie;
  • Osoby rozwiedzione, powinni dostarczyć dokument potwierdzający ten status, tj. skrócony Akt Małżeństwa z adnotacją o ustaniu małżeństwa (rozwodzie). Dokument można otrzymać w USC, ważny jest 3 miesiące;
  • Kserokopie paszportów Narzeczonych;
  • Kserokopie paszportów dwóch świadków;
  • Wypełniony formularz z Urzędu Stanu Cywilnego w Denpasar/Bali;
  • Wspólne zdjęcie Pary Młodej w rozmiarze 4x6 cm.

 

Po powrocie do Polski otrzymany na Bali Certyfikat Małżeństwa należy przetłumaczyć u przysięgłego tłumacza języka angielskiego, następnie przekazać go do odpowiedniego USC, w celu umiejscowienia związku małżeńskiego w Polsce. W zależności od USC zdarza się, że dokument trzeba jeszcze poświadczyć w Ambasadzie Polskiej w Jakarcie, związane są z tym dodatkowe koszty.

Bez wiz, ale z paszportem

Polscy turyści mogą wjeżdżać do Indonezji bez wizy, tylko w celach turystycznych na pobyt 30 dni, natomiast paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy.

Kiedy rezerwować termin ślubu na Bali?

W Polsce terminy rezerwacji sali oraz terminu ślubu na ogół obejmują rok, ale zdarza się w przypadku bardziej ekskluzywnych sali bankietowych, że terminy przesuwają się nawet do dwóch lat.

Terminy na Bali dostępne są z wyprzedzeniem na około 4 miesiące, zdarza się, że jest możliwość rezerwacji nawet na dwa miesiące przed ceremonią. Jest to dosyć duży luksus w porównaniu z naszym krajem.

Ślub na Bali - organizować samodzielnie czy zlecić to profesjonalnej firmie?

Tu zdecydowanie liczy się doświadczenie osoby organizującej ślub, ponieważ towarzyszy temu wędrówka do kilku urzędów. Ważna jest znajomość języka oraz to, że dana osoba jest na miejscu.

Zlecenie wyspecjalizowanej agencji z pewnością ułatwi załatwienie spraw urzędowych, kontakty z ambasadą, wynajęcie hotelu oraz zorganizowanie atrakcji ślubnych.

Przykładowe koszty ślubu na Bali

W zależności od tego ile osób przyleci z Polski, w najbardziej okrojonym składzie, czyli bez świadków (mogą być miejscowi), rodziny i znajomych, dwie osoby na tydzień (ponieważ przed samym ślubem również osobiście należy się pojawić w urzędzie) za ślub oraz pakiet turystyczny zapłacimy około 19 tys. złotych.

Koszty za udział gości — od około 5300 zł za osobę.

Kiedy jechać na Bali?

Klimat na Bali obejmuje dwie pory: suchą i deszczową, przy czym ta pierwsza trwa od maja do września, druga — od października do kwietnia. Na ślub pasuje zdecydowanie ta pierwsza, deszcze monsunowe mogą stanowić poważne utrudnienie, mimo że bywają gwałtowne i krótkie.

Aby wybrać najlepszą porę na swój wymarzony ślub na Bali, już teraz możecie rozpocząć przygotowania!

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

01 grudzień 2018
11 sierpień 2019

Komentarze

Wlasnie prawo sie zmieniło i nie można wziasc ślubu cywilnego, bo próbowałam to zorganizować i po miesiącu organizowania ślubu na bali dostałam wiadomość ze bez aktu chrztu narzeczonego nie mozemy wziasc ślubu
~Aggie 20 luty 2020 15:11 odpowiedz
Z tego co zrozumiałam Aggie pisała o ślubie cywilnym. Do ślubu cywilnego nie potrzeba w Polsce aktu chrztu. Natomiast na Bali nie istnieją śluby cywilne, u nich istnieje przekonanie, że każdy w coś wierzy i ślub musi być powiązany z jakąś religią.
~Lea 02 marzec 2021 14:13
Bez aktu chrztu nawet w Polsce nie dostaniecie ślubu
~Doris 27 wrzesień 2020 18:24