Rzeźba lodowa - sposób na dekorację weselnego stołu

23 wrzesień 2017
Justyna Gul

Przepis na wesele marzeń wydaje się prosty: istotne jest miejsce, jakość serwowanych posiłków, oprawa muzyczna. Tak naprawdę jednak wyróżnikiem niezwykłego wesela, o którym jeszcze przez długie lata będzie się mówiło, są dekoracje oraz wszelkie atrakcje specjalne. Jedną z nich może być niebanalna i funkcjonalna ozdoba, jaką jest lodowa rzeźba. Umieszczona na stole, wśród kwiatów lub podświetlona, będzie uświetnieniem dekoracji, a nawet centralnym jej punktem. Połączone serca, łabędzie, całujące się gołębie czy nawet lodowy tort weselny – to tylko kilka z propozycji, z których przyszłe Pary Młode coraz chętniej korzystają.

Rzeźba lodowa jako dekoracja

Moda na lodowe rzeźby w Polsce pojawiła się po 2000 roku, między innymi z uwagi na coraz większe sukcesy polskich rzeźbiarzy poza granicami kraju. W 2003 roku Małgorzata Korenkiewicz oraz Bogusław Zen zdobyli pierwszą nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Rzeźby w Śniegu we Włoszech. Wcześniej, wykorzystywane przez firmy podczas wielkich imprez promocyjnych, rzeźby lodowe zaczęły być stosowane jako dekoracje na przyjęciach ślubnych. Wciąż jednak stanowią atrakcję, budzą podziw i zaskakują zarówno pietyzmem wykonania, jak sposobem prezentowania się na weselnym stole.

W lodzie można wyrzeźbić wszystko, czego się tylko zapragnie – uzależnione jest to od talentu rzeźbiarza, a także wyobraźni Pary Młodej. Lodowa rzeźba nie musi być wyłącznie dekoracją stołu, ale również … sposobem podania alkoholu. Jest ona bowiem doskonałym sposobem na uzyskanie schłodzonego trunku. Przelewa się go z butelki przez kanalik wprost do ust (lub kieliszków) gości. Kanalik do nalewania alkoholu ukryty jest w lodzie – do niego nalewa się wódkę. Należy jednak pilnować, by przez lodową rzeźbę były przelewane tylko wysokoprocentowe trunki, bowiem te o niskiej zawartości alkoholu mogą zatykać kanaliki.

Lodowe rzeźby można również wykorzystać w roli mis, kufli lub innych naczyń, na których serwowane są owoce, przystawki czy butelki z napojami, dzięki czemu będą one chłodne i orzeźwiające. Prawdziwym hitem są też artystycznie grawerowane lodowe bary, będące w pełni funkcjonalnym miejscem, przy którym można serwować gościom trunki.

Wykonanie lodowej rzeźby

Niektóre z lodowych rzeźb przygotowywane są w specjalnych formach – robiony jest tzw. odlew. W ten sposób wykonywane są klasyczne wzory ślubne, jak np. łabędzie, ale i wazony, kieliszki. Formy odlewnicze są zrobione z silikonu, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej problematycznych elementów lodowej rzeźby – chodzi tu o miejsca, w których przekrój lodu jest bardzo mały. Doskonałym tego przykładem są wspomniane łabędzie, których słabym punktem jest szyja z uwagi na fakt, iż jest ona najcieńsza i istnieje ryzyko jej uszkodzenia przy demontażu formy czy też przy transporcie.

Lodowe dzieła sztuki są również rzeźbione w blokach lodu za pomocą piły łańcuchowej, natomiast w celu uwidocznienia detali używane są dłuta, różne końcówki frezarki oraz skrobaczki. Do wykończenia i wygładzenia rzeźby używa się natomiast ognia. Przeciętnie, rzeźby mają około metra wysokości, ale wszystkie szczegóły (również wymiary) można ustalić z jej dostawcą.

Warto też zastanowić się nad podświetleniem rzeźby, co zwiększy jeszcze efekt, jaki zrobi ona na weselnych gościach. Światło powinno być dobrane indywidualnie do każdej z rzeźb tak, by jak najlepiej wykorzystać załamujące się na detalach dzieła promienie. Ponadto, rzeźba może być również kolorowa - taki efekt osiąga się poprzez posypanie wewnętrznych styków lodowych bloków kolorowym proszkiem. Niekiedy w lodzie zatapiane są różne przedmioty, tj. butelki, kwiaty lub symbole weselnej uroczystości.

Czas wykonania lodowych rzeźb uzależniony jest od ich rozmiarów oraz stopnia skomplikowania wzoru. Te najprostsze wykonywane są nawet w ciągu godziny, te bardziej skomplikowane – nawet kilka dni. Przyjmuje się, że średni czas przygotowania stosunkowo prostej w formie rzeźby z jednego bloku o wielkości 1 metra, wynosi 2 dni.

Lodowa rzeźba rzeczywiście jest zrobiona z bryły  lodu, zatem topi się powoli podczas przyjęcia. Do czynników wpływających na jej trwałość należy temperatura pomieszczenia, a także rozmiar i typ samej rzeźby. Im większą ma ona formę, tym dłużej pozostanie widoczny jej kształt. Przyjmuje się, że mniejsze rzeźby zaczynają rozpływać się w ciągu 3-5 godzin, natomiast średnie od 4-6 godzin. Rzeźby o bardzo dużych rozmiarach mogą stać nawet 10 godzin. Do całkowitego rozpuszczenia się większej rzeźby w temperaturze pokojowej potrzeba czasami nawet 2 dni. Sam proces topienia się rzeźby nie powinien nas martwić – wraz z rzeźbami dostarczane są specjalne tacki odpływowe zaś specjalna rurka kieruje wodę do wiadra, które jest umieszczone pod stołem.

Transport i cena lodowych rzeźb

Niezależnie od przeznaczenia czy rozmiarów rzeźby, po jej wykonaniu, jest ona zabezpieczana na czas transportu przed zniszczeniem i roztopieniem. Zwykle rzeźby są owijane folią bąbelkową i pakowane w karton ochronny, mogą być ponadto obłożone suchym lodem. Ich transportem i ustawieniem zajmuje się dostawca, niekiedy są one bardzo ciężkie, a ponadto przy ich eksponowaniu istnieje ryzyko uszkodzenia. Istotne jest, że wszystkie rzeźby powinny znaleźć się na sali weselnej tuż przed przybyciem gości.

Ceny tak wyjątkowej dekoracji są różne, w zależności od rozmiarów rzeźby i stopnia jej skomplikowania. Za najmniejsze elementy, czyli kieliszki i szklanki z lodu zapłacimy odpowiednio ok. 1 zł netto/szt. i 6 zł netto/szt. Nalewak do alkoholu to koszt od ok. 300 zł netto, cena lodowej rzeźby z 1 bloku – od ok. 500 zł netto, natomiast lodowego baru – od ok. 1000 netto.

W cenie rzeźb i barów zawiera się zwykle koszt montażu i demontażu, koszt transportu uzależniony jest natomiast od odległości, którą rzeźba ma do pokonania.

Interesującą formą wykorzystania lodowych rzeźb jest również … pokaz ich wykonania. Bardzo często firmy oferujące lodowe rzeźby urządzają tego rodzaju Ice Show, czyli spektakl rzeźbienia w lodzie, na żywo, przy gościach weselnych. Może być on połączony z oprawą muzyczną i trwa około 15 minut. Koszt takiej atrakcji to od ok. 1000 zł netto.

Przed podjęciem decyzji o uatrakcyjnieniu wesela dzięki lodowym rzeźbom czy pokazom rzeźbienia  warto zastanowić się czy lodowe bloki, nawet najpiękniej wyrzeźbione, będą korespondowały ze stylem wesela. Jeśli tak, możemy liczyć na podziw gości i spektakularne zdjęcia ślubne, bowiem rzeźby te są wdzięcznym obiektem dla fotografa.

Na jaką lodową atrakcję zatem się zdecydujecie? A może macie już jakieś doświadczenie z takimi rzeźbami? Podzielcie się nim w komentarzach :)

Średnia

3.4

Oceń mój artykuł

Zobacz także

07 listopad 2017
30 czerwiec 2018

Komentarze