Jak zorganizować idealne wesele. Poradnik Panny Młodej - recenzja książki Justyny Kościelskiej

13 kwiecień 2018
Katarzyna Bieńkowska

Autorka książki „Jak zorganizować idealne wesele. Poradnik Panny Młodej” pomaga czytelnikowi przebrnąć przez wszystkie przygotowania, ale jeszcze zanim dojdzie do konkretów, prowadzi nas za rękę przez wszystkie pomysły!

Jest to o tyle ciekawe, że pozwala nam przemyśleć najbardziej abstrakcyjne pomysły, również te, które pielęgnujemy w sobie od dziecka. Bo przecież każda z nas już w przedszkolu wyobrażała sobie swój ślub i białą suknię… Autorka podchodzi do tych wspomnień z cierpliwością i przekonaniem, że dziewczynka ma pomysł na ślub i wesele, który przez lata ewoluuje, dojrzewa razem z nią i w momencie, kiedy na jej palcu zalśni pierścionek zaręczynowy ma już skrystalizowany pomysł! Jednak bardzo często dochodzimy do wniosku, że były to naiwne, dziecięce marzenia i nie pozwalamy sobie na ich realizację, z kolei autorka przekonuje nas, że z tych pomysłów warto byłoby czerpać lub chociaż przemyśleć, dlaczego były dla nas takie ważne. 

Czytając poradnik, zostaniecie przeprowadzeni przez wszystkie problemy, z którymi możecie się spotkać planując ślub. Bardzo podoba mi się, że autorka namawia do tego, aby mężczyzna również mówił o swoich marzeniach – zazwyczaj to kobiety mają decydujący głos w kwestii ślubu, ale i przyszli mężowie mają swoje wyobrażenia uroczystości i warto je przedyskutować. Tylko wspólnie jesteście w stanie stworzyć jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe wesele! 

Kolejnym plusem tej książki jest analizowanie krok po kroku każdego problemu z jakimi mogą zmierzyć się narzeczeni, ale również wszystkich decyzji, które muszą podjąć – łącznie z wyborem daty ślubu. To zagadnienie bardzo obrazowo przedstawia podejście autorki do wszystkich tematów: decyzja, w którym roku należy wziąć ślub, którą porę roku wybrać, a potem analiza kolejnych dni tygodnia. Justyna radzi także czy wybierać okres świąteczny lub urlopowy. Narzeczonym pozostaje jedynie przeanalizować porady autorki i podjąć decyzję, gdyż oprócz obiektywnego przedstawienia plusów i minusów nie dostajemy podanych na tacy rozwiązań. 

Z łatwością przechodzimy również przez wszystkie dokumenty, które trzeba dostarczyć do konkretnych instytucji, kroki, które trzeba podjąć, decydując się na ślub cywilny/kościelny/konkordatowy. Znajdziemy tam również informacje na temat tego, kto może zostać świadkiem, kilka słów o naukach przedślubnych i o wyborze parafii. Autorka wspomina także kogo zapraszać, jak podzielić koszty wesela, gdzie szukać oszczędności.

W książce znajdziemy wiele porad specjalistów, od organizatorki przyjęć po autora książek o biznesie, który doradzi jak negocjować ceny – czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy zaoszczędzić albo skorzystać z pewnych pakietów, które w rzeczywistości są o wiele tańsze niż te same usługi osobno. O tym, jakie bary są najpopularniejsze na weselach opowiada właścicielka restauracji, a sporo porad zawiera również wypowiedź trenera rozwoju osobistego.

Na samym końcu książki mamy jeszcze zbiór pytań, które pozwolą nam uporządkować wszystkie plany dotyczące ślubu i wesela, tego jak ma wyglądać ślub oraz spis tego, co na sali weselnej powinno zostać dopilnowane na rok przed ślubem, na kilka miesięcy, miesiąc, tydzień, dzień. 

Może się wydawać, że książka jest przepełniona wiedzą, ale to wszystko opisane jest bardzo krótko i treściwie, znajdziemy całe mnóstwo przykładów, porad, analiz danego zagadnienia i w gruncie rzeczy jest to taki przewodnik krok po kroku, który jest bardzo przydatny. Być może nie będziecie z książki korzystać dzień po dniu, ale na pewno w chwili, kiedy zaczynacie myśleć o ślubie, pozwoli Wam na uporządkowanie myśli, planów i marzeń, które w sobie pielęgnujecie, ale nie jesteście pewni, czy naprawdę chcecie je zrealizować. 

Podpowiem Wam, że gdybyście mieli trudności w znalezieniu książki, to ja wpadłam na nią na Legimi, gdzie możecie uzyskać do niej dostęp już nawet za kilka złotych. 

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze