Co założyć na poprawiny, jeżeli obowiązuje

25 wrzesień 2020
Dagmara Sobczak

Czasem zapraszając gości na poprawiny, sugerujemy luźny strój. 

Byłam już na kilku poprawinach w ciągu kilku lat, gdzie słyszałam tego rodzaju określenie i wiem jedno - ten komunikat jest bardzo niedoprecyzowany i może spowodować duże zamieszanie.

Co więc para młoda ma na myśli, mówiąc: „obowiązuje luźny strój”?

Sprawdźmy. 

 

Luźny strój na poprawiny dla gościa

Kiedy słyszysz, że na poprawinach obowiązuje luźny strój, niech zapali Ci się kontrolna lampka. To może oznaczać... wszystko. 

Z jednej strony para młoda może mieć na myśli strój wieczorowy, ale taki, w którym dopuszczalne są czarne sukienki, kombinezony czy balerinki. 

Z drugiej strony może mieć na myśli strój ładny, schludny, ale z większym luzem (nie wieczorowy), jak na przykład lejąca się długa sukienka w kwiaty i sandałki, czy wzorzysty kombinezon, który założyłabyś do cioci na imieniny. 

Jest jeszcze trzecia strona. Być może para młoda mówiąc luźny strój ma na myśli spodnie i zwykłą koszulkę? Szczególnie może to być zastanawiające jeżeli poprawiny są organizowane w domu czy na działce. 

Uwierzcie mi, byłam na poprawinach, gdzie obowiązywał „luźny strój” i widziałam na jednym weselu wszystkie te kategorie strojów. 

Czy goście czuli się z tym dobrze? Wątpię. Myślę, że zarówno źle czuli się ci, którzy mieli bardziej wieczorowy strój, jak i ci, co przyszli (dosłownie!) w dresach. 

Luźny strój na wesele – jak uchronić się przed wtopą?

Dlatego pierwsze co proponuje, jeżeli mamy taką możliwość, to podpytać parę młodą, co dokładnie mają na myśli, mówiąc luźny strój. To najprostsza metoda, żeby źle nie zinterpretować tych słów, ale jednak mało kto z tej metody korzysta.

Nie wiem dlaczego. Może jesteśmy pewni, że nasza interpretacja „luźnego stroju” jest jedną właściwą i innej nie ma? Jeżeli tak, to zapewniam Was dziś, że interpretacje tych słów mogą być różne i dotyczy to nie tylko strojów dla pań, ale i panów. 

Możemy też podpytać parę młodą, co oni zakładają, to też powinno nam dać jakąś informację, co powinniśmy na siebie założyć, żeby nie czuć się nieswojo. 

Warto porozmawiać także z innymi gośćmi, co zamierzają założyć na poprawiny, jeżeli mamy jakąkolwiek wątpliwość, jaki strój obowiązuje. 

Lepiej podpytać, zainteresować się, niż zepsuć sobie całe przyjęcie i czuć się nieswojo w stroju, który się wybrało. Naprawdę. 

 

A wy jak interpretujecie słowa „luźny strój” w kontekście poprawin? :)

Średnia

1.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

11 styczeń 2020
18 kwiecień 2018

Komentarze