Degustacja w ciemności - pomysł na oryginalny prezent

23 grudzień 2018
Anna Żaczek

Świąteczna tradycja to czas na spotkania w rodzinnym gronie, ale również z przyjaciółmi. Narzeczeńska miłość wcale nie tęskni za gromadnymi spotkaniami i jesteśmy w stanie to zrozumieć.

Pary dosyć chętnie korzystają z możliwości „urwania się” od tradycyjnego stołu. Żeby było kulturalnie i z klasą, a przy tym tajemniczo i nie w centrum uwagi — możecie wybrać się na prawdziwą ucztę zmysłów w ciemności, czyli niezwykłą kolację w zupełnej ciemności. Sprawdźmy, czego możemy się spodziewać po takim nietypowym wypadzie do restauracji.

Co robi nasz mózg i zmysły, gdy ogarnie nas ciemność?

Badania naukowe dowiodły, że kiedy kora wzrokowa nie ma bodźca wizualnego, stara się zapełnić tę lukę wyszukując sobie inne zadania. W całkowitej ciemności nasz mózg przerzuca poznawanie świata na inne zmysły. Po dłuższym czasie wyostrza się węch, słuch i dotyk. Intensywniej zaczyna działać zmysł smaku. Podczas ciemności uaktywnia się również nasza szyszynka, wydzielając melatoninę, czyli hormon snu. Mózg wyzwala także inne reakcje organizmu, między innymi spowolnienie pracy serca i ciśnienia krwi. Jeśli mamy warunki do snu, po prostu zasypiamy.

Przeciwną reakcją do snu jest strach. Mózg nagle pozbawiony sygnałów wzrokowych zaczyna wysyłać sygnały alarmowe, skutkiem czego organizm zaczyna wydzielać adrenalinę i serotoninę. W tym czasie mózg analizuje doznania zmysłowe, których doświadczyliśmy w naszym życiu i porównuje ze wspomnieniami. Jeśli wspomnienia były złe, zaczynamy się bać. Analiza bazuje na naszych wspomnieniach, więc nie u wszystkich reakcja będzie taka sama. Zdaniem naukowców ciemność również manipuluje naszym poczuciem czasu. Potrzebujemy zatem więcej czasu na wykonanie pewnych czynności, gdy pracujemy bez światła.

Dokąd jechać na kolację w ciemności?

Pomysł na organizcję kolacji spożywanych w zupełnej ciemności nie jest taki nowy, ale obecnie przeżywa swój dobry czas. Lokale serwujące te nietypowe doznania usytuowane są w wielu dużych miastach na terenie całej Polski.

Na pewno mieszkańcy Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania, Katowic, Łodzi, Trójmiasta, Lublina mogą skorzystać z wielu takich ofert. Jeśli mieszkacie w mniejszych miejscowościach, zwiedzanie miasta może być dla Was dodatkową atrakcją, jeśli zaplanujecie wyjazd z noclegiem.

Czego możecie się spodziewać podczas sesji zmysłów?

W kolacji mogą wziąć udział tylko osoby, które zarezerwowały/wykupiły wcześniej miejsce. Czas przeznaczony dla uczestników to 2 godziny, a serwowanie i degustowanie potraw trwa około 1,5 godziny. Goście do określonej sali doprowadzani są przez kelnerów, więc już na samym początku należy zaufać tym, w gruncie rzeczy obcym dla nas osobom, ponieważ ciemność jest dosłowna, na pewno nie jest to półmrok.

Po zajęciu miejsca osoba obsługująca stolik udziela instrukcji na temat przygotowanej zastawy stołowej i jej rozmieszczania. Całkowite odcięcie od światła może powodować wiele emocji, a  oswajanie z nową sytuacją zajmie trochę czasu.  Na tej nietypowej kolacji, mózg nie może odwołać się do własnych wspomnień, a więc będzie musiał użyć innych zmysłów, aby odnaleźć się w nowej sytuacji.

Smakowanie potraw w ciemności wyzwoli mnóstwo doznań, z którymi będziecie mogli podzielić się z drugą osobą. Specyficzna rozmowa, kiedy nie można nawiązać kontaktu wzrokowego z rozmówcą, mówienie o swoich doznaniach sprawi, że atmosfera nabierze intymności. Pozwoli również na otwarcie się na drugą osobę. Zmysły smakowe to nie jedyne zmysły, jakich będziecie używać podczas kolacji. Poznawanie faktury potraw za pomocą dotyku i węchu będzie sprzyjało atmosferze zabawy i swobodnych reakcji. 

Menu jest otoczone tajemnicą, więc goście nie wiedzą, czego mogą się spodziewać. Podczas rezerwacji można ogólnie zamówić potrawy mięsne, wegetariańskie, czy wegańskie. Alergicy również mogą liczyć na uwzględnienie ich potrzeb.

Na jaki wieczór się wybrać?

W zależności od restauracji w ofercie możecie odnaleźć sesje na kolację składającą się z przystawki, dania głównego, deseru oraz zimnych napojów i lampki wina lub innego alkoholu. 

Mogą to być degustacje na przykład win, czekolady, koktajli. Przewiduje się  dodatkowe atrakcje, jak wieczór muzyczny lub różnego rodzaju niespodzianki. W zależności od wersji podstawowej lub ekskluzywnej oraz tematu przewodniego, koszt kolacji dla dwojga wynosi od 200 do 300 złotych.

Czego nie zabierać ze sobą na degustację w ciemności?

Organizatorzy zabraniają ubierania się w stroje z elementami fluorescencyjnymi, a tym bardziej nie należy zabierać żadnych świecących przedmiotów, latarek, gadżetów. Sprawą oczywistą jest, że nie używamy w tym czasie telefonów komórkowych. Na kolację nie należy się spóźnić, ponieważ rezerwacja obejmuje konkretne ramy czasowe. 

Na koniec jeszcze jedna rada — upewnijcie się, czy ukochana/ukochany nie choruje na klaustrofobię lub nyktofobię, czyli lęk przed ciemnością. Gdyby tak się zdarzyło, o czym byście nie wiedzieli, kolacja zakończyłaby się katastrofą.

Czy nabraliście ochoty na niezwykłe doznaniami i wyostrzenie zmysłów podczas ciemności? Szybko podejmijcie decyzję, ponieważ restauracje oferują świąteczne promocje!

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

30 wrzesień 2018
09 lipiec 2018

Komentarze