Do ślubu w ciąży - udogodnienia i ograniczenia

03 listopad 2019
Paulina Pieśla

W dzisiejszych czasach chyba nikogo nie dziwi fakt, że na ślubnym kobiercu coraz częściej można spotkać pannę młodą w ciąży. Jeszcze kilkanaście lat temu był to temat tabu i taka kobieta zazwyczaj znajdowała się na językach rodziny i przyjaciół.

Teraz nie jest to sprawa szokująca i podejrzewam, że sporo osób czytających ten tekst ma w swoim otoczeniu kobietę, która ślubowała przed ołtarzem z maleństwem pod sercem.

Założę się też, że nikt z nas, kto nie był w takiej sytuacji nie zastanawia się, czym różni się ciężarna panna młoda od przeciętnej ślubującej.

W tym tekście przedstawię, jakie spotykają ją ograniczenia, a jakie dostaje przywileje.



Do ślubu w ciąży - ograniczenia

Ograniczenia pojawiają się praktycznie już dużo wcześniej niż w dzień samego ślubu.

Zacznijmy od momentu poszukiwania idealnej sukni. Wiadomo, że będąc w stanie błogosławionym, nie możesz sobie pozwolić na każdy model. Oczywiście w głównej mierze zależy to od tego, w jakim miesiącu ciąży będziesz ślubować i czy chcesz wyeksponować, czy jednak ukryć brzuszek. Istnieje również przesąd, że ciężarna panna młoda nie powinna ubierać białej sukni na ślub. Ja osobiście odrzucam takie myślenie, ale jeżeli w Twojej rodzinie wszyscy łącznie z Tobą przywiązują uwagę do takich "złotych myśli", to będziesz musiała zrezygnować z czystej bieli.

Wracając jeszcze do fasonu, postaraj się wybrać wygodny model i taki, który nie będzie przysparzał Ci problemów w trakcie zabawy. Pamiętaj, że częściej niż zawsze musisz odwiedzać toaletę, więc zrezygnuj z sukni, która wymaga zaangażowania drugiej osoby podczas wizyty w toalecie. Będzie to krępujące i dla Ciebie i dla niej, jeżeli co chwilę będziesz potrzebowała pomocy w podnoszeniu sukni i jej trzymaniu.

Wieczór panieński również nie będzie przypominał tych z amerykańskich filmów, kiedy w asyście druhen ślubnych odwiedzacie klub za klubem. Zapewne Twoje znajome, które będą na Twoim wieczorze panieńskim wiedzą, że jesteś w ciąży (a jeżeli nie, to warto je poinformować, żeby nie było przykrych sytuacji), więc nie będą chciały fundować Ci takich atrakcji. Postawcie na domówkę, lub skorzystajcie z zabiegów w SPA. Ty wybierz te, które przeznaczone są dla ciężarnych i ciesz się chwilą spędzoną w gronie przyjaciółek.

Kolejne trudności mogą pojawić się w kościele. Jeżeli ciąża jest widoczna, ksiądz może podejść do tematu bardziej konserwatywnie i zacząć robić utrudnienia. Wynika to z zapowiedzianych przez Benedykta w 2011 r. zmian, dotyczących obostrzeń w kwestii udzielania ślubów ciężarnym. Jeżeli nie widać brzuszka pamiętaj, że NIE macie obowiązku informowania księdza o fakcie, że jesteś w stanie błogosławionym.

Nie ma idealnej rady ani recepty, co zrobić w takiej sytuacji. Każdy kościół, każdy ksiądz jest inny i to Twoja ciąża, która może być czymś niedopuszczalnym dla jednego księdza, dla drugiego nie będzie czymś bulwersującym.

Weź pod uwagę rozmiar obrączki. W ciąży palce lubią puchnąć, co jest naturalną koleją rzeczy i przed ołtarzem może się okazać, że rozmiar, który był dobry jakiś czas temu dziś sprawia trudności w założeniu.

Przejdźmy na salę weselną. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że w tym dniu będąc w ciąży zapomnij o wznoszeniu toastów wysokoprocentowymi napojami. Postaw na wodę lub inny napój. Problem pojawia się w momencie, kiedy chcesz ukryć ciążę przed rodziną i nie możesz im powiedzieć, dlaczego rezygnujesz z alkoholu. Spróbuj wtedy im wytłumaczyć, że niewyspanie, stres i emocje biorą górę i boisz się że kilka głębszych może przerwać Ci zabawę i odprowadzić mimo woli do apartamentu dla nowożeńców. Uprzedź również obsługę restauracji i kelnerów o swoim stanie.

Ciąża nie jest najlepszym momentem na ślub. Wiadomo, że samopoczucie ciężarnej potrafi się zmienić z dnia na dzień. To że jeszcze miesiąc temu czujesz się okej nie oznacza, że w tym Wielkim Dniu, Twoje samopoczucie nie ulegnie zmianie. Dzień ślubu to również niesamowity stres, który chcąc nie chcąc odbija się na zdrowiu zarówno Twoim, jak i maluszka.

Do ślubu w ciąży - udogodnienia

Jeżeli Wasze rodziny wiedzą, że spodziewasz się maleństwa, na pewno przychylnym okiem spojrzą na sytuację, kiedy wcześniej opuścisz przyjęcie weselne. Nie będą też nalegać na wznoszenie i spożywanie przez Ciebie toastów. To chyba jedyne udogodnienia, które czekają ślubujące ciężarne.

Pewnie zastanawiacie się, czy decydować się na ślub w ciąży czy nie. Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli jesteś gotowa, czujesz się dobrze i nie możesz przyspieszyć wcześniej zaplanowanego ślubu, to nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli jednak Twoje samopoczucie jest średnie, zastanów się, czy zamiast hucznego przyjęcia nie postawić na koktajlowe przyjęcie w skromnym gronie najbliższych.

A czy Ty zdecydowałabyś się na ślub, będąc w ciąży?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

20 maj 2018

Komentarze

Bardzo często w trakcie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa podnoszona jest kwestia ślubu z racji na ciążę
~dr Arletta Bolesta adwokat kościelny 03 grudzień 2022 06:45 odpowiedz