Czy alkohol może uczulać?

17 czerwiec 2019
Anna Żaczek

Weselne przyjęcia obfitują w różnorodne alkohole i rzadko się zdarza, że są całkowice wykreślone z menu. Na ogół planuje się zestaw dwóch gatunków plus wino, szampan. Czasami w barku pojawia się również piwo.

Wśród gości weselnych mogą znaleźć się osoby z nadwrażliwością alergiczną lub niealergiczną na alkohol. Nie zawsze wiemy o ich problemach, zatem warto przygotować kilka propozycji trunków, które nie stwarzają sytuacji zagrażających życiu tychże osób. Nie każda alergia pokarmowa całkowicie wyklucza spożywanie alkoholu, więc nie odbierajmy gościom przyjemności degustowania tych napojów w tak uroczystym dniu.

Alergia a nietolerancja pokarmowa

Często używa się zamiennie powyższych pojęć, ujmując temat w znaczeniu potocznym i określając niedyspozycję organizamu jako „uczulenie” na pokarmy. Jednakże terminy te różnią się zasadniczo od siebie. Alergie pokarmowe następują po spożyciu niektórych produktów, objawiają się rekcjami skórnymi oraz dolegliwościami ze strony układu  pokarmowego lub oddechowego. Typowe dla alergii jest złagodzenie objawów po wykreśleniu spożywanych potraw. 

Nietolerancja pokarmowa wywołana jest mechanizmami niealergicznymi i zwana jest pseudoalergią. Spowodowana jest na ogół zaburzeniami przemiany określonego składnika pokarmu, zwykle brakiem enzymu czyli substancji powodującej dalszą jego przemianę w organizmie. Przykładem nietolerancji może być nietolerancja laktozy lub glutenu. 

Podsumowując, możemy stwierdzić, że alergia jest nadmierną reakcją układu odpornościowego na alergen, natomiast nietolerancja pokarmowa to niemożność rozkładu danego składnika pożywienia, przy czym objawy mogą być podobne i przez to mylące.

Jak sprawdzić czy to nietolerancja na histaminę, czy alergia?

Fachowcy medyczni twierdzą, że czysty alkohol nie uczula, dopiero w przypadku wódek gatunkowych tzw. kolorowych lub wina i piwa mogą pojawić się reakcje skórne ewentualnie inne podobne do typowych objawów alergicznych. Powód takiego stanu rzeczy może mieć odrębne podłoże. 

W kontekście spożywania alkoholu jest to ważne, czy wykazujemy alergię pokarmową, czy nietolerancję na histaminę. Jeśli po spożyciu dojrzewającego alkoholu lub niektórych produktów spożywczych zauważycie objawy alergii, a testy diagnostyczne wcześniej tego nie potwierdziły, możecie mieć nietolerancję histaminy. Jej nadmiar w organizmie  jest odpowiedzialny za objawy takie jak katar, pokrzywki, biegunki i duszności. Nasz organizm radzi sobie z nią, o ile posiadamy w odpowiedniej ilości  enzym DAO, w przypadku niedoboru wskazanego enzymu pojawiają się problemy.

Alkohole (czerwone wino, wina musujące, piwo, drinki) powodują działanie hamujące na enzym DAO, a tym samym po spożyciu produktów zawierających duże ilości histaminy organizm nie potrafi jej zneutralizować, co daje objaw uczulający. Analogicznie po spożyciu produktów stymulujących wydzielanie histaminy jak czekolada, truskawki, ananasy, orzech włoskie, owoce morza, dojrzewające sery możemy mieć podobne objawy.

Czy mamy nietolerancję na histaminę możemy sprawdzić medycznie, wykonując test skórny punktowy z histaminą +50 (TPH50) lub wykonać badanie krwi z oznaczeniem aktywności enzymu DAO. Cena w prywatnym laboratorium wynosi około 150 zł w przypadku testu skórnego a badanie krwi na histaminę i produkty metabolizmu histaminy ponad 300 zł  i rosną w górę w zależności od oferty poszczególnych laboratoriów.  

Tu warto dodać, że próg wrażliwości na histaminę  jest indywidualny, co oznacza różny poziom reakcji, ale mimo tego osoby z nadwrażliwością na histaminę nie powinny go spożywać, jeśli nie chcą mieć dolegliwości jelitowych, skórnych czy w najlżejszym przypadku migreny. 

Przygotowując menu alkoholowe na wesele, uwzględnijcie:

  • alkohole czyste, które na ogół nie uczulają;
  • zapewnijcie niewielki zapas wódki ziemniaczanej dla osób z nietolerancją na gluten;
  • alternatywą może być również piwo bezglutenowe, rum i gin.

Konkretne przykłady menu alkoholowego możecie znaleźć w artykule Alkohol na wesele

Spotkaliście się kiedyś z "alergią" na alkohol? :)

Średnia

4.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

21 grudzień 2018
12 sierpień 2020

Komentarze